הכלכלה היא חלק בלתי נפרד אצל כל אחד ואחת בין אם היא אישית או עסקית. אבל כדי שבאמת נדע להתנהל בה נכון, חשוב שנכיר כמה פרמטרים עיקריים בה. מונחי היסוד בכלכלה לעיתים יכולים להוביל אותנו בדיוק למקום שאנחנו זקוקים להיות בו, אם רק נדע איך לפענח אותם ולהכיר אותם.

כלכלה וחיסכון

6 מושגים עיקריים בעולם הכלכלה

מיקרו ומאקרו

מיקרו כלכלה מתמקדת בהתנהגות של הצרכנים, בתמריצים אליהם ובתמחור. מאקרו כלכלה מתמקדת במגמה נרחבת של תמ"ג (תוצר מקומי לנפש), שיעורי ריבים ועוד נתונים המאפיינים מגוון של נתונים כלכליים. המיקרו מתאימה למנהלים, ומאקרו מתאימה למשקיעים.

היצע וביקוש

מודל שמורכב משני מדדים המקיימים ביניהם אינטראקציה. בשוק החופשי הם למעשה הגורם היחיד שעל סמך ההתנהלות שלו נקבע המחיר של השירות או של המוצר. היצע הוא כמות של שירותים ומוצרים שקיימים בשוק זה או אחר. ביקוש, הוא מידת דרישה לשירות או למוצר בשוק זה או אחר. מדובר במודל שהוא אבן היסוד של עולם הכלכלה.

צריכים מימון למשכנתא? השאירו פרטיכם ויועץ מטעמנו יחזור אליכם

  אינפלציה

  רוב המוצרים של היום, בעיקר מוצרי הצריכה במחיר גבוה יותר ממה שבעבר. האינפלציה היא מדד הנמדד באחוזים, ולמעשה מעניקה אינדיקציה לשעורה עליה של המוצרים לעומת תקופה קודמת.

  מחזור עסקי

  לכל עסק יש תקופה של שפל ותקופה של שגשוג. מחזור עסקי נמדד בקצב הצמיחה של תוצר מקומי. מכאן גם, בתנודות של פעילות כלכלית אשר קובעות האם מדובר במחזוריות צפויה, או קבועה. המחזור בעליה ובירידה מייחס חשיבות לתנודות שבהן התרחבות היא מהירה, והתכווצות היא קשה.

  שיעור ריבית

  שיעור ריבית הוא למעשה המספר החיובי שמודד את התוספת שמלווה כספים מקבל. ישנם מספר סוגים של שעורי ריבית. לרוב, אלו נקבעים על ידי הבנק המרכזי. ישנם מקרים בהם הוא נקבע על ידי האינפלציה והערכות כלכליות.

  יתרון יחסי

  יתרון יחסי הוא למעשה עיקרון כלכלי הדוגל בכך שלשתי יחידות כלכליות משתלם לסחור ביניהן גם בסיטואציות בהן כל אחת מייצרת מוצר ביעילות פונקציונלית גבוהה יותר מחברתה. עיקרון זה קובע כי לא העלות המוחלטת של הייצור משנה. אלא היחס בין הקלות שבה יכולות שתי יחידות כלכליות אלו לייצר מוצרים שונים אחת מהשנייה.

  ייעוץ למשכנתא מתחיל כאן!

   למה התנהלות כלכלית חייבת להיות מלווה גם בייעוץ מקצועי

   חלילה לא נאמר כאן שאתם לא שקולים מספיק או לא יודעים להתנהל כלכלית. יחד עם זאת, לא מעט אנשים בין אם רווקים, זוגות או משפחות מוצאים את עצמם בסיטואציות בהן הם נקלעו לקשיים כלכליים. פשוט כי הם לא ידעו להתנהל נכון.

   מעקב אחר התנהלות כלכלית

   אין צורך עכשיו באמת ללכת ולעשות תואר ראשון בכלכלה על מנת לדעת להתנהל כלכלית. אתם רק צריכים לדעת מתי לגשת אל אנשי המקצוע הנכונים ולקבל את הליווי המתאים.

   נכון, לדעת כמה מונחים בסיסיים בכלכלה בהחלט יוביל אתכם למקום טוב בחיים. בין אם עסקי, ובין אם אישי. ועדיין, ליווי מקצועי עם סדר וארגון למופת יהפכו את החיים שלכם לקלים יותר.

   כי אנחנו יודעים איך זה, ההוצאות גדלות. אתם קורעים את עצמכם שעות בעבודה, ולא מבינים לאן נעלמת המשכורת כמה ימים כבר אחרי שנכנסה. ולבסוף מוצאים את עצמכם מחפשים עוד הלוואה, ועוד הלוואה. או אפילו מקורות כספים שאינם מצריכים מכם להחזיר אותם ובסופו של דבר פותחים תכניות חיסכון.

   ישנם כאלו שחושבים שהפיתרון הוא הלוואה, אבל הלוואה היא רק פלסטר. הפיתרון האמיתי הוא להבין מהי כלכלה באמת וללמוד להתנהל איתה נכון. במערכת היחסים הזו, אם תצליחו, רק תרוויחו.

   שתפו ברשת: