crowd funding course

אתר הקולנוע עין הדג - פינה איכותית באינטרנט

Doron Fishler

עדכון: הגענו ל-50,000! המטרה הבאה: מכונת זמן

הקמפיין הצליח הרבה מעל ומעבר למשוער. המטרה המקורית, של 15,000 ש"ח, נותרה הרחק מאחור; כבר הצבנו לעצמנו שתי מטרות חדשות - הסרת פרסומות גוגל מהאתר (ב-37,000 ש"ח) ויצירת סדרת תכני וידאו (ב-50,000 ש"ח). ולשתיהן כבר הגענו. שוב, תודה אדירה לכל מי שתרם.

האם בשבעת הימים שנותרו נוכל לכבוש עוד פיסגה? יש רק דרך אחת לבדוק. היעד הבא שסימנו לעצמנו: 70 אלף ש"ח. יעד שאפתני כזה מצדיק מטרה שאפתנית לא פחות - פרויקט גרנדיוזי שעליו אני מפנטז כבר שנים, אבל אף פעם לא היה לי האומץ להתחיל אותו ברצינות: סרט אחד בשנה.

פעם היה נהוג לכתוב על פוסטרים "אם תראו רק סרט אחד השנה… תראו את הסרט הזה!". מה אם באמת הייתי רואה רק סרט אחד בשנה?

כל הסרטים שאנחנו רואים היום הם תוצאה של 116 שנים של התפתחות הקולנוע. זה התחיל בסרטים באורך של חצי דקה שמתעדים רכבת נכנסת לתחנה, והגיע עד לשעתיים וארבעים דקות של הוביטים וגמדים מזמרים בתלת-מימד ו-48 פריימים לשניה. כמו כולם, גם אני צולל מדי פעם לעבר וצופה בסרטים ישנים, אבל אף פעם לא לפי סדר כלשהו – "מטרופוליס", "קזבלנקה" ו"הטוב, הרע והמכוער" נכנסים כולם לאותה המשבצת, של "קלאסיקה", למרות שהופקו בשלושה עידנים שונים לחלוטין, וצופי כל אחד מהם ראו את האחרים כהיסטוריה עתיקה. כל מה שרחוק יותר משנים ספורות נראה "ישן" באותה המידה.

אבל מה אם הייתי לוקח דלוריאן לשנת 1896, עם המצאת הקולנוע, ומטייל קדימה בזמן כשאני צופה בסרט אחד בדיוק מכל שנה? איך הייתי חווה אז את התפתחות הקולנוע, המוסכמות של אופן סיפור הסיפור, ההתקדמויות הטכניות שבאו לאורך השנים? האם הייתי יודע להעריך דברים כמו צבע, קול ודיאלוגים אמינים? האם הצורה שבה אני רואה את הסרטים של היום היתה משתנה?

אני לא יודע. אבל הייתי רוצה לגלות. פרויקט "סרט אחד בשנה", בהנחה שבאמת יושלם, יכלול (לפחות) 116 ביקורות. אחת על סרט מכל שנה, משנת 1896 ועד 2012 (וייתכן בהחלט שיותר – כי ייקח הרבה זמן לסיים את הסאגה הזאת). אני רוצה לצפות בהם לפי הסדר, בזה אחר זה, כדי לשפוט כל אחד בהשוואה לאלה שבאו לפניו, ולא בהשוואה למה שמוכר לנו היום. אבל זה לא אומר שאני אהיה רחמן או פלצן. סרט מגוחך מ-1915 יקבל בדיוק את אותו היחס כמו "דמדומים".

זה הרבה. זה פרויקט גדול ומפחיד. אני לא יודע כמה זמן ייקח לי לצלוח אותו. אבל אני מעוניין לנסות. ואם נגיע ל-70 אלף, לא תהיה לי ברירה.

אז קדימה - אלצו אותי לצאת למסע במרחבי הזמן.

עיזרו לעין הדג, אתר הקולנוע העצמאי, להתפתח, לגדול ולהישאר עצמאי

היי, אני דורון פישלר. אתם אולי מכירים אותי בתור רד פיש מעין הדג. אם אתם לא מכירים את עין הדג, אז כדאי לכם: "עין הדג" הוא אתר קולנוע עצמאי שהוקם בשנת 2000, עוד לפני שהמציאו את המילה "בלוג", שלא להזכיר "פייסבוק". הוא נועד להיות מקום לאנשים שאוהבים קולנוע, אבל לא אוהבים ביקורות קולנוע; אנשים שחושבים שסרטים, ודיבורים על סרטים, הם כיף, ושביקורת לא חייבת להיות דבר מעונב ופלצני שמעקם את האף על כל סרט שמעז להיות מהנה. כנראה יש הרבה אנשים כאלה כי יש לנו היום קהילה גדולה ונהדרת של קוראים קבועים.

ויש בזה כסף?

עין הדג לא מרוויח כסף. אמנם יש פרסומות גוגל באתר ואנחנו מוכרים חולצות מדי פעם, אבל האתר רחוק מלהצדיק את עצמו כלכלית. וזה בסדר, כי אנחנו לא עושים את זה בשביל הכסף, אלא בשביל הכיף. לא פעם ולא פעמיים קיבלנו הצעות למיסחור האתר, אבל תמיד זה כלל פופאפים ופופאנדרים למכביר, תוכן שיווקי או שימוש בפרטים של הגולשים. תמיד אמרנו "לא" בנימוס, כי זה לא התאים למה שרצינו שעין הדג יהיה.

המשאב העיקרי הדרוש להפעלת האתר הוא לא כסף, אלא זמן. הפעלת האתר והכתיבה עבורו דורשת מספר מגונה של שעות עבודה. הזמן הזה הוא הזמן הפנוי שלנו. קוראי האתר בוודאי מודעים לכך שישנם פרקי זמן שבהם יש עדכונים תכופים באתר - ותקופות אחרות בהן הפעילות באתר מעטה (כולל תקופה של כשנה שבה האתר נאלץ להפסיק לפעול לגמרי). רמת הפעילות באתר תלויה בעיקר בהיקף הזמן הפנוי שאני מצליח להקדיש לו – וזה תלוי בעיקר במצב הפרנסה שלי. כי עם כל האהבה לאתר, צריך גם לאכול לפעמים.

אז למה תרומות? ולמה עכשיו?

עין הדג ככל הנראה יישאר אתר לא מסחרי. 15,000 ש"ח לא יצדיקו כלכלית 12 שנות עבודה, ולא יגרמו לי להתפטר מעבודתי היומיומית. מה שהתרומות שלכם יאפשרו הוא מרחב נשימה, שבו אוכל להשקיע יותר באתר. 15 אלף שקל משמעם שבמשך החודשים הקרובים לא אהיה חייב לקחת כל עבודת פרילאנס שנקלעת לדרכי, ועל ידי כך אוכל להרוויח כמה שעות פנאי בשבוע - שיושקעו בעין הדג. זה אומר יותר ביקורות, יותר דפי סרט, יותר פישקאסטים ויותר פעילויות מיוחדות לגולשים. אם נגיע לסכומים גבוהים יותר, אולי אוכל אפילו להוציא לפועל כמה פרויקטים מגניבים שנמצאים בשלבי התכנון כבר שנים, ולא קרו עדיין כי אין זמן.

אם אתם קוראים את האתר ונהנים ממנו, או נמניתם על קוראיו הקבועים בשלב כלשהו ב-12 השנים האחרונות; אם אתם פשוט נהנים לקרוא מדי פעם ביקורת סרט שנכתבת מגובה הפופקורן; אם אתם מאמינים בתגמול לתוכן איכותי, ושלא צריך לרדת לזנות כדי לשרוד באינטרנט - זאת ההזדמנות שלכם להביע את הערכתכם לאתר, ולקבל המון המון הוקרת תודה, ממני, ומכל קהילת עין הדג.

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

 • 571 משקיעים
 • ₪63,825 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
425%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט הכל או כלום" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים רק אם יגיע לסכום היעד
מינימום ₪20 ($5.71) מפיק בפועל לאות תודה על תרומתכם, שמכם יופיע בעמוד הקרדיטים באתר. כי כמו שכל אחד בהוליווד יודע, הדבר הכי ‏חשוב הוא ששמך יאויית נכון בקרדיטים. ‏ מינימום ₪125 ($35.71) עוד מויצ'נדייז! חולצה בלעדית בעיצוב מיוחד למשקיעים באתר בלבד. הגודל - לבחירתכם החופשית. מינימום ₪175 ($50.00) של מי השורה הזאת? העבירו את המסר שלכם לאומה באמצעות שורת הסלוגן של האתר (בראש הדף, ממש מתחת לשם האתר). במשך 24 שעות יתנוסס שם, לצד שמכם/כינוי, כל מסר שתבחרו (בכפוף לגבולות הטעם הטוב ולאישור שלנו). (למימוש החל מינואר 2013 ועד ארבעה חודשים מסיום הקמפיין) 18 זמינים מתוך 25 מינימום ₪300 ($85.71) ימי הרדיו רוצים להשמיע את דעתכם על ענייני היום – הקולנועיים, לפחות – באזני מאזיני הפישקאסט, ‏הפודקאסט של עין הדג? יש לכם סרטים להמליץ עליהם או להזהיר מפניהם? אתם מוזמנים להתארח ‏בפישקאסט בשיחה טלפונית מוקלטת קצרה עם דורון פישלר, שתיכלל באחד הפישקאסטים ‏הקרובים.‏ (למימוש בתוך חצי שנה מסיום הקמפיין). 5 זמינים מתוך 6 מינימום ₪750 ($214.29) As You Wish ביקורת באורך מלא על סרט כבקשתכם. בחרו כל סרט שתרצו שעדיין לא בוקר בעין הדג, ותקבלו ביקורת מלאה מאת דורון פישלר, שתפורסם באתר בלוויית שמכם כנותני החסות של הביקורת. שימו לב: דורון לא מתחייב שהדעה שלו על הסרט תהיה זהה לדעתכם. (למימוש בתוך ארבעה חודשים מיום סיום הקמפיין) 3 זמינים מתוך 10 מינימום ₪1,200 ($342.86) כמעט מפורסמים קבלו מודעת באנר באתר למשך שבוע. בין אם אתם בעלי חברה שמעוניינים לשווק מוצר או סתם רוצים להעביר מסר לאומה - הבאנר הריבועי (בעמודה השמאלית) באתר יעמוד לרשותכם, למשך שבוע, כדי לפרסם את מה שבראש שלכם. תוכן הפרסום מותנה באישור צוות האתר. (למימוש בתוך שישה חודשים מיום סיום הקמפיין). 7 זמינים מתוך 10 מינימום ₪2,000 ($571.43) תראו מי שמדבר הרצאה של דורון פישלר. בין אם מדובר באירוע חברה של מאות אנשים באולם כנסים, או ב"חוג בית" של חברים בודדים בסלון - דורון פישלר, עורך "עין הדג", מבקר קולנוע וכתב לענייני טכנולוגיה ומדע פופולרי, יגיע אליכם להרצאה של כשעה, על אחד מכמה נושאים - קולנועיים או אחרים – שתבחרו, בתיאום איתו. תאריך ושעת ההרצאה יתואמו מראש עם דורון פישלר. (למימוש בתוך שנה מסיום הקמפיין) 10 זמינים מתוך 10 מינימום ₪10,000 ($2,857.14) !Show me the money יש לכם מה לפרסם? יש לכם את "עין הדג" לשבועיים. התרומה הזאת תיתן לכם למשך שבועיים את כל שטחי הפרסום באתר: באנר עליון, באנר צדדי, באנר בתחתית רשימת התגובות - ואפילו הטפט האהוב של הדגים הכחלחלים יוחלף לפי בקשתכם, בכל דפי האתר. תוכן הפרסום מותנה באישור צוות האתר. (למימוש בתוך שנה מיום סיום הקמפיין). 3 זמינים מתוך 3
מינימום ₪60 ($17.14) הסנדק קחו חסות על דף סרט משלכם. בחרו סרט כלשהו, מקלאסיקת עבר ועד סרטים עתידיים, ונפתח עבורו דף שיהווה מרכז ללינקים ולדיונים עליו - עם ציון שמכם כנותני החסות לאותו סרט. ניתן לבחור כל סרט, ובלבד שמדובר בסרט קולנוע ואיש עוד לא לקח עליו חסות לפניכם. כל הקודם זוכה! -2 זמינים מתוך 100 מינימום ₪70 ($20.00) הסנדק II לאור הביקוש הרב: עוד הזדמנות לקחת חסות על דף סרט משלכם. בחרו סרט כלשהו, מקלאסיקת עבר ועד סרטים עתידיים, ונפתח עבורו דף שיהווה מרכז ללינקים ולדיונים עליו - עם ציון שמכם כנותני החסות לאותו סרט. ניתן לבחור כל סרט, ובלבד שמדובר בסרט קולנוע ואיש עוד לא לקח עליו חסות לפניכם. כל הקודם זוכה! 0 זמינים מתוך 100 מינימום ₪100 ($28.57) מויצ'נדייז! לא עוד תיאלצו להסתובב בציבור בפלג גוף עליון חשוף!‏ קבלו חולצת עין הדג לבחירתכם, מתוך המבחר הקיים: חולצות ‏"מניח רעפים נוצרי", "אנטי ‏‎3D‎‏", "דשא באסה" ועוד. ‏ דגם וגודל החולצה נתונים לבחירתכם, בכפוף למגבלות המלאי. ‏ 0 זמינים מתוך 50 מינימום ₪200 ($57.14) בקרוב על מסך זה קבלו הזמנה זוגית לאירוע "עין הדג" לבחירתכם. מספר פעמים בשנה האתר עורך אירועים לגולשים – הקרנה מיוחדת, מרתון סרטים, או "ליל הטריילרים החיים". תרומתכם תזכה אתכם בהזמנה פתוחה לאחד מהאירועים הללו לבחירתכם. רק תגידו, ונשמור לכם – ולבן/בת זוג – מקומות של כבוד. (למימוש בתוך שנה מסיום הקמפיין). 0 זמינים מתוך 30 מינימום ₪500 ($142.86) תחילתה של ידידות נפלאה על תרומה כזאת צריך להודות באופן אישי. ואם כבר נפגשים, למה לא לראות סרט? אתם מוזמנים להתלוות לדורון פישלר ("רד פיש") להקרנת עיתונאים/פרמיירה של סרט - לצפיה, שיחה ותודה אישית. ההקרנות נערכות מספר ימים עד שבועות לפני יציאת הסרט לאקרנים; בחירת הסרט תתואם אתכם, בכפוף למגבלות תאריך, מיקום ורשימת הסרטים הקיימת. ההגעה לקולנוע – באחריותכם, הפופקורן – עלינו. (למימוש בתוך שלושה חודשים מיום סיום הקמפיין). 0 זמינים מתוך 10
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!