crowd funding course

מתי בעצם התחלתי לכתוב?

לפי עדות אמי דיברתי שירה עוד לפני שידעתי לכתוב. היא רשמה במחברת מיוחדת, לפי הוראות שנתנה לה מרים רות, הגננת וסופרת הילדים המיתולוגית משער הגולן, קיבוצנו – את המלים הראשונות ואת הברקות הילדות שלי (ושל אחיי). ביניהן ישנם לא מעט חרוזים ושורות שיר מלאות דמיון.

סבא שלונסקי

סבא שלי, המשורר אברהם שלונסקי, היה עורכי הראשון. אמי שלחה לו במכתב אחד מדברי השירה שלי (מגיל ארבע כמדומני), והוא הכניס קטע ממנו באחד משיריו, ואגב כך שינה את שמו של גיבור השיר מ'אלכס' ל'יורם'.

ילדה כותבת

בבית הספר היסודי כתבתי שירים ביומן, מעוטרים במעגלי פרחים צבעוניים. השירים לא היו תמימים או ילדותיים. בצד שירי אהבה או כיסופים לאהבה אפשר למצוא בהם התבוננות אקזיסטנציאלית על ורד ושירים עם מודעות חברתית מפתיעה. כל הזמן כתבתי (או קראתי). כתבתי ביסודי ובתיכון והשתתפתי בעלון המקומי ובמופעי סוף שנה בכתיבה ובהופעה.

העמידה מן הצד

את השיר הראשון שלי פרסם אילן שיינפלד (עורך ספרי הראשון והנוכחי), ב 1979, בהיותו סגן עורך מדור הספרות ב"על המשמר." מאז פרסמתי מדי פעם בבמות ספרותיות שונות. אך מעולם לא התחברתי עם חבורות או עם זרמים ספרותיים. נותרתי על השביל שמנגד. תחושה יסודית זו, של זרה המשקיפה מן הצד, ליוותה איתי במרבית שנותיי.

הבשלה מאוחרת

אף על פי שאנשים שונים שיבחו את כתיבתי, ובצד תחושתי שהכתיבה היא חלק אורגני ממני, תמיד ריחפה הילתו של סבי מעליי. חשתי בציפיות לא מדוברות שאגיע למדרגתו. ציפיות אלה, בצד מידת הביטחון העצמי שהייתה בי והנטייה ללבלב ולהבשיל מאוחר יותר מאחרים, לא עודדו אותי לבחור בכתיבה כעיסוק עקרי והותירו את כתיבתי במחתרת.

דם בודד

יום אחד, בשנת 1999, ידעתי שהגיעה העת לכנס את שיריי. ידיעה זו החלה תהליך ארוך ומשמעותי, שהסתיים בספר הביכורים שלי, ״דם בודד״, שראה אור בעריכתו של אילן בשנת 2001, בהוצאת ״שופרא לספרות יפה״.

כעת חיה, כעבור ח״י שנים, ירדה עליי שוב אותה השראה, ברורה וחד משמעית, כי הגיעה העת לשלח את קובץ השירים החדש שלי לדרכו.

אֵיפֹה זֶה שָׁם

ימי דור חלפו מאז הספר הקודם, יחד עם ממשלות וטרנדים בעולם ובספרות. אני הייתי לאם וחוויתי חוויות יסוד רבות וגם טלטלות, שתרמו לצמיחתי בתחום האישי והמקצועי גם יחד.

יותר ממאה שירים קובצו בספרי החדש ״איפה זה שם״. בראשם שירים שצמחו מההורות המאוחרת-מיוחדת- מלמדת שלי, שירי אהבה וכיסופים, שירים על ילדותי בקיבוץ, שירים שהם ביסוד תכני הכתיבה והיצירה שלי ושירים שנעוצים אולי במישור רוחני יותר. רוב השירים נכתבו בשנים האחרונות ומיעוטם לוקטו משנים עברו.

איך שיר נולד?

שיריי מתחילים פעמים רבות משורה עקשנית שמזמזמת במוחי, שנהגתה בבלי דעת, או עלתה בי בעקבות מאורע מסוים. אפשר לדמיין את השורה הזו מתרוצצת בנבכי דמיוני והתת מודע שלי ודולה מהם רעיונות ומשפטים מלוא חופניים. היא עוטה אותם על גופה הצנום עד שהם תופסים נפח וצורה.

שירים אחרים מתחילים מלחן שמסתובב לי בראש. המלים מתכנסות בתחילה באווירת הלחן ובמקצבו, ואחרי כן אני חוזרת אליהם ועורכת אותם שוב ושוב, עד שהם נפרדים לשלום מן המנגינה שהולידה אותם.

וישנם שירים שנולדים כמו בהשראה, שלמים לגמרי הם נכתבים ביד או על המקלדת או לאחרונה, בפתקים של האייפון.

כשניעור בי הדחף לכתוב הוא בלתי ניתן לעצירה. מדובר בתחושה פיזית שוצפת, שאינה מאפשרת לי להתרכז בדבר אחר עד שתצא מתחת ידיי לפחות טיוטה ראשונה. בימים שאחרי כן אני חוזרת אל השיר שוב ושוב, ובכל סיבוב כזה אני גורעת ממנו מלים ומחליפה את סדרן, עד שמיתרי משפטיו מתכוונים למיטב צלצולם.
רשת הפייסבוק מסייעת בידי. היא משמשת לי כ'שולחן אור' המיטיב להציג את מבנהו, זרימתו ואת מגרעותיו החבויות יותר או פחות של השיר. הערות הקוראים/ות תורמות להבנתי את שירי שלי.
ט

טִבְעִי אָחוּז אַבְנֵי שָׂפָה

באחד משיריי כתבתי: ״טִבְעִי אָחוּז אַבְנֵי שָׂפָה.״ אין לי ספק, שמלבד כדוריות אדומות ולבנות ופלזמה וטסיות מורכב דמי משברי מלים ואותיות, המצטרפות ללא הרף למשפטים ולפסקאות, לשירים ולסיפורים. הוא כותב ונכתב בי, ואיני יכולה אלא להוסיף ולכתוב אותו.

תודה לך על תמיכתך בהוצאה לאור של ספרי הבא.

סיגל אשל.

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

 • 97 משקיעים
 • ₪16,106 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
41%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪18 ($5.14) שיר במייל תודה לך על התמיכה בהוצאה לאור של ספרי. בתמורה אשמח לשלוח לך באי-מייל שיר מתוך הספר. 998 זמינים מתוך 1000 מינימום ₪50 ($14.29) ספר שירה נדיר של אילן שיינפלד בתמורה לתרומה היפה תוכלו לקבל במתנה עותק נדיר מספר השירה "המדריך לתייר," של חברי ועורכי, אילן שיינפלד, העוסק בפוליטיקת הזהויות. 28 זמינים מתוך 30 מינימום ₪60 ($17.14) דם בודד - ספר שיריי הראשון נותרו רק עותקים ספורים מספר שיריי הראשון, "דם בודד," ואשמח להעניק לך אחד מהם בחתימתי, בעבור תרומתך. 4 זמינים מתוך 15 מינימום ₪90 ($25.71) ספר השירים החדש תרומתך עוזרת לי מאוד בהוצאתו לאור של ספרי החדש, ומעודדת אותי. זו זכות גדולה בבורי לדעת מי בדיוק יקראו בספרי החדש. אשמח לשלוח לך עותק חתום ממנו. תודה רבה לך. 54 זמינים מתוך 100 מינימום ₪150 ($42.86) שני ספריי יחד אשמח לשלוח לך עותק מספרי החדש יחד עם עותק מספרי הראשון. תודה על נדיבותך. 8 זמינים מתוך 30 מינימום ₪250 ($71.43) חבילת שירה - שלוש משוררת יחד! בתור אוהבי ואוהבות שירה תוכלו לקבל, יחד עם ספרי החדש, גם את ספר ביכוריה הנפלא של גילה ברסקי, "נוף חסר זיכרון", ואת ספר ביכוריה המיוחד של רחל מדר-איינהורן, "שירת האדמה." שלושת הספרים יחד מביאים שירה נשית במיטבה. 27 זמינים מתוך 30 מינימום ₪500 ($142.86) חבילת שירה מיוחדת אילן שיינפלד ואני מכירים מזה שנים רבות. הוא הראשון שפרסם את שיריי בעיתון "על המשמר," וערך והוציא לאור את שני ספריי. לשמחתי, אילן העמיד כשי לתורמים/ות בעבורי את שלושת כרכי השירה החדשים והמקיפים שלו, ואתם/ן תקבלו אותם יחד עם ספרי החדש. 46 זמינים מתוך 50 מינימום ₪750 ($214.29) כפל שיר אתם/ן באמת נדיבים/ות בצורה בלתי רגילה, ולכן תקבלו ממני, בתודה ובאושר, את ספרי החדש, את שלושת כרכי השירה של אילן שיינפלד ואת ספר שירי הילדים המקסים של מרסלה לונדון, "איך קוראים לך, חיפושית," עם איוריה המרהיבים של הילה חבקין. 10 זמינים מתוך 10 מינימום ₪1,000 ($285.71) מגן הכסף תרומתך מרגשת ומדהימה אותי. אשמח לציין את שמך כתורמ/ת עיקר/ית על גבי כריכת הספר. כמו כן אשלח לך את ספרי החדש יחד עם מבחר ספרי שירה מהוצאת "שופרא" לספרות יפה. 7 זמינים מתוך 10 מינימום ₪1,500 ($428.57) סבא שלי שלונסקי - מופע שיר פרטי בביתך! סיגל אשל, אמנית במה, משוררת ועורכת, בשעה מרגשת ומשעשעת של זיכרונות, סיפורים ושירים על ומאת סבה, אברהם שלונסקי. המופע אינטימי באופיו ויכול להיערך בבית פרטי לקבוצה של עד 20 איש בתיאום מראש של תאריך ושעה (מחוץ לאזור ת"א נדרש גם תיאום הסעה). 10 זמינים מתוך 10 מינימום ₪2,500 ($714.29) מגן הזהב אין לי מילים. תודה מקרב לב. אשמח לציין את שמך כתורמ/ת עיקרי/ת על כריכת הספר, לשלוח לך את ספרי החדש, מבחר ספרי שירה מהוצאת "שופרא" לספרות יפה וגם הזמנה לאירוע ההשקה של הספר החדש. 10 זמינים מתוך 10
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!