ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

עתירה לעצירת הבנייה בחוף אכזיב

מטה המאבק להצלת חוף אכזיב

המאבק להצלת הגן הלאומי חוף אכזיב

החופים הם משאב טבע ציבורי, אבל הם נגזלים מאיתנו אחד אחד. מראש הנקרה ועד חיפה נשארו רק שלושה חופים פתוחים, ועכשיו גם חוף אכזיב נמצא בסכנה.

המאבק החל לפני כ-5 שנים לאחר שגילינו כי קבוצת יזמי נדל"ן מקדמת תכנית בנייה הרסנית בצמוד לגן הלאומי חוף אכזיב, אחד מהחופים הפסטורליים בישראל המהווה מקום מפלט והנאה לציבור ובית גידול לחי בסביבה החופית.

מדובר בתכנית בנייה הרסנית וישנה, שאושרה בשנת 1994. התכנית כוללת 840 דירות למגורים, במגדלים ובווילות, וכן שני מרכזים מסחריים ושני בתי מלון עם 750 חדרים. כל זה מרחק של 100 מטר בלבד מקו החוף.

התכנית אינה תואמת את חוק החופים שחוקק בשנת 2004 ומגביל בנייה למגורים במרחק של עד 300 מטר מהמים. מכיוון שהתכנית ישנה, החוק לא חל עליה ובעצם היזמים נהנים ממצב מיוחד ואבסורדי שבו החוק לא חל עליהם.

אנחנו נאבקים כדי להתאים את התכנית לתפיסות התכנוניות המקובלות והמחייבות היום, למנוע את הפגיעה בחוף אכזיב ולשמור על האינטרס הציבורי מול אינטרסים כלכליים צרים.

העתירה לבית המשפט העליון

לצערנו, אחרי שנים של מאבק אזרחי אינטנסיבי, חלק מהבנייה בתכנית החלה והפגיעה בשטח מורגשת. בעזרת עמותת "אדם טבע ודין" פתחנו בהליכים משפטיים כנגד היתרי הבנייה שניתנו, משום שלטענתנו הם ניתנו שלא כדין, ובמטרה לעצור את המשך הבנייה.

מדובר בהליך המשפטי השני שאנו מנהלים בעזרת העמותה, אחרי שההליך הקודם הצליח והצלחנו לעכב את הפרויקט בכמה שנים.

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את העתירה בטענה של שהוי וכעת הגשנו ערעור לבית המשפט העליון. אנו בדעה כי בית המשפט שגה בפסיקתו משום שהתעלם מהפגיעה הקשה בשלטון החוק, מהפגיעה בסביבה ובאינטרס הציבורי.

כתנאי לדיון בערעור קבע בית המשפט העליון כי עלינו להפקיד עירבון על סך 25,000 ש"ח. הסכום שייאסף בקמפיין זה יועבר ל"אדם טבע ודין" לטובת השתתפות במתן הערובה.

ככל שהעתירה תתקבל (ואנו מקווים שכך יהיה) כספי העירבון יוחזרו אלינו וישמשו לטובת המשך המאבק או לחלופין, להשקעה בשיקום וטיפוח הגן הלאומי אכזיב. אנו מתחייבים לעדכן אתכם בסיום ההליך המשפטי.

אבני הדרך במאבק

המאבק להצלת חוף אכזיב פעיל מזה-5 שנים בעוצמות שונות ובאמצעים שונים. אתם מוזמנים להצטרף אלינו בפייסבוק "לא בונים בית באכזיב". בינתיים נציין כאן כמה מהדברים המשמעותיים שעשינו:

1. הצלחנו לכנס פעמיים את וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לדיון מיוחד על תכנית הבנייה באכזיב.

2. בנוסף להפגנות רבות שביצענו בשטח, מול עיריית נהריה ואפילו בירושלים, במהלך פסח 2016 הקמנו מאהל מחאה שפעל לאורך כל החג, עם עמדות הסברה, פעילות למשפחות ועוד. אלפים חתמו על עצומה.

3. חשפנו ממצאים חדשים שקשורים לפסולת אסבסט שנטמנה בעבר באזור תכנית הבנייה ומסכנת את הציבור.

4. ניהלנו משא ומתן מול היזמים והצענו חלופות לתכנון שפוי יותר במרחב הסביבה החופית.

5. הופענו בפני מוסדות התכנון השונים בכל פעם שהתכנית עלתה על שולחן הדיונים.

6. הצטרפו אלינו מעל ל-13,000 תומכים בעמוד הפייסבוק של המאבק.

וכעת כאמור - אנחנו בהליך משפטי נוסף בבית המשפט העליון במטרה לעשות את כל המאמצים ולהציל את מה שאפשר.

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 96 משקיעים
 • ₪10,730 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
42%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪50 ($14.29) תודה בפייסבוק שמך יופיע בפוסט תודה מיוחד לתומכים ולתומכות בקמפיין בעמוד הפייסבוק של המאבק "לא בונים בית באכזיב". מינימום ₪100 ($28.57) תעודת שומר/ת חופים נשלח לך בדואר תעודה מיוחדת כאות תודה והערכה על תרומתך, על אהבתך ועל דאגתך לחופים. יש לציין כתובת למשלוח דואר. מינימום ₪200 ($57.14) חולצה + תעודה חולצה של המאבק "לא בונים בית באכזיב" (יש לציין מידה) + תעודת שומר/ת חופים. איסוף עצמי מנהריה. לשליחה בדואר יש להוסיף 10 ש"ח במעמד התרומה ולציין כתובת למשלוח דואר. מינימום ₪250 ($71.43) צדף קרמי עם תליון צדף קרמי עם תליון בעבודת יד של האמנית מיכל קסלובסקי. הפריט באיסוף עצמי בגליל המערבי. אפשר להוסיף 10 ש"ח בעת התרומה למשלוח בדואר. יש לציין כתובת. מינימום ₪250 ($71.43) "עלי רוחי" שירון עב כרס של שירת המעגל - שירי אחווה, טבע ותפילה. מצוין לאוהבי גיטרות וחברותא. בעריכה והוצאה לאור של שמעון לב-טהור ויובל אלון. איסוף עצמי מהגליל המערבי. לשליחה בדואר יש להוסיף 10 ש"ח במעמד התרומה ולציין כתובת למשלוח. 2 זמינים מתוך 2 מינימום ₪350 ($100.00) מפגש ייעוץ תזונתי מפגש עם טלי שביט - יועצת מוסמכת לריפוי בגישת הבריאות הטבעית ומלווה תהליכי שינוי אורח חיים, ריפוי ממחלות כרוניות, ליווי תזונתי בהריון ובמעבר מהנקה לתזונת פעוטות. המפגש יתקיים בכליל. 1 זמינים מתוך 1 מינימום ₪400 ($114.29) צבון ים קרמי עם תליון צבון ים קרמי עם תליון בעבודת יד של האמנית מיכל קסלובסקי. הפריט באיסוף עצמי בגליל המערבי. אפשר להוסיף 10 ש"ח בעת התרומה למשלוח בדואר. יש לציין כתובת. מינימום ₪3,000 ($857.14) הרצאה ושיחה על המאבק נגיע אליכם ונקיים הרצאה ושיחה פתוחה לקהל על המאבק להצלת חוף אכזיב, מאבקי החופים ואקטיביזם סביבתי. ** מוגבל לאזור הצפון עד המרכז ** 3 זמינים מתוך 3 מינימום ₪5,000 ($1,428.57) אין לנו מילים! תודה רבה. תכלו לבחור בכל אחד מהתשורות הצנועות שבקמפיין.
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!