ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

הצילו מנדלניסטים- עתיקות פיניקיים

שלוש השיקמים

רקע

אתר העתיקות הפיניקי טרם נחשף בחלקו הגדול וכולל כמשוער אוצרות השופכות אור על מורשת האזור בימי שבטי ישראל ובתקופת המלכים. במסגרת תוכניות בניה 4870 הוחלט לבנות שכונת מגורים ממש מעל אתר העתיקות שהוכרז על ידי רשות העתיקות.

היזמים אשר רכשו את הזכויות לבנות על הקרקע לא מחכים לאישורים והצלת העתיקות והחלו מכסים את האתר בסוללת עפר רחבה ואף פרסו מערכת ביוב מעל האתר ללא אישור של רשות העתיקות.

עמותת שלוש השיקמים-העמותה לקידום החיים והסביבה בגליל מערבי הגישה בימים אלו עתירה מנהלית הקוראת לרשות העתיקות לאכוף את החוק ולחייב את היזמים לפני כל צעד נוסף להשיב את המצב לקדמותו.

קצת על הפיניקים, אתר העתיקות החשוב והבניה

רקע: פיניקיה, מולדת הפיניקים, משתרעת לאורך החוף המזרחי של הים התיכון מחיפה בישראל ועד ארוד שבסוריה.

השליטה בסחר הימי הייתה הבסיס לכלכלתה של פיניקיה. בין מאפייניה העיקריים היו תיווך ויזמות מסחרית במארג של קשרים בינלאומיים, הקמת מושבות סחר, בניית נמלים ואניות, ניצול מחצבים, ייצור חפצי יוקרה במגוון חומרים, מכסף ואבנים טובות ועד שנהב, וידע ומקצועיות במלאכות שונות, ובהן ספנות, בנייה וצביעת אריגים (תכלת וארגמן). הלשון והכתב האלף-ביתי הפיניקי התפשטו ברחבי אימפריית הסחר הפיניקית. הודות לכל אלה הייתה פיניקיה לערש תרבות מתפתחת, עשירה בהישגים חומריים ורוחניים, שהטביעו חותמם ההיסטורי על העולם כולו.

התנ"ך: מאז ימי דוד המלך ועד סוף ימי הבית הראשון ניכרת השפעתה החזקה של התרבות הפיניקית על התרבות הישראלית. הקשרים ההדוקים בין הפיניקים לישראל וליהודה באו לידי ביטוי בתחומים רבים ובכללם בבניה, כדוגמת בנית בית המקדש הראשון והארמונות שבנו הפיניקים לדוד ולשלמה בירושלים, בנישואים, כדוגמת נישואי איזבל (הנסיכה הפיניקית) עם אחאב מלך ישראל, ובפולחן, כדוגמת הפצת פולחן הבעל ועשתורת הפיניקים (ובכלל זה פולחן התופת), שנמשכו עד סוף ימי הבית הראשון.


למרות שהעיר הפיניקית של אכזיב עדיין מחכה לחשיפתה כעיר נמל פיניקית שמורה היטב, כבר עתה ניתן ללמוד רבות על תרבות עשירה זו של העיר ומולדת הפיניקים, מן הממצאים הרבים שהתגלו : חדרי קבורה משפחתיים ובהם מאות ממצאים מהם ניתן ללמוד על מנהגי הקבורה, על הדת והפולחן ועל מגוון נושאים רחב ובכללם אדריכלות, טכנולוגיה, נשק ולוחמה, קשרי סחר ויבוא, תזונה ובריאות, חקלאות, ממשל וחברה, אומנויות ואומנות ועוד.

אתר הקבורה הפיניקי הדרומי של אכזיב הינו אתר עתיקות מוכרז ומציג את העבר התרבותי המרתק של האזור הזה בחופו של הגליל המערבי. אתר העתיקות החשוב מעורר לא רק עניין בארץ ובעולם אלא מאפשר לתושבי ישראל כיום לדעת את עברה של הארץ בה הם יושבים. לשם כך יש למנוע באופן מיידי את הרס האתר וכיסויו לדורות ולאפשר את חשיפת חדרי הקבורה ואוצרותיהם.

אין להתיר את השארת סוללות העפר ומערכת הביוב שהוקמה, מעל האתר המוכרז ויש להסירם לאלתר ולאחר מכן ורק לאחר מכן לבצע חפירות בדיקה והצלה. לא ניתן לבצע בדיקות מעמיקות הדרושות באתר מעל סוללות העפר ויש ראשית להסירם.

החוק

חשוב להבין שלמרות שהיזמים הפרו באופן בוטה את החוק ולא חיכו לאישורים נדרשים מרשות העתיקות, רשות העתיקות לא חייבה את היזמים להשיב את המצב לקדמותו, לפני שהיזמים כיסו את האתר.

בכך שלא הפעילה רשות העתיקות את סמכותה בחוק גם מתפוגג האלמנט ההרתעתי ויזמים נוספים יכולים ללמוד מכך שהם יכולים להתנהג בביריונות משתלמת ולהפר את החוק שוב ושוב גם בעתיד.

סעיף 31 לחוק העתיקות:

אדם שעשה ללא אישור או בניגוד לתנאיו פעולה מן הפעולות המפורטות בסעיף 29 חייב לנקוט פעולה לפי הוראות המנהל לשם החזרת אתר העתיקות או העתיקות הנמצאות בו למצבם הקודם;

עמותת שלוש השיקמים

עמותת שלוש השיקמים- העמותה לקידום החיים והסביבה בגליל מערבי, שמה לפניה את דגל המאבק המשפטי והחברתי. יש במאבק השלכות רוחביות על התנהגות ראויה של יזמים בארץ בכלל ועל אחריותם על נכסי ציבור ומורשת אותם הם מחזיקים עם זכויותיהם בקרקע ומתן תוקף לחוק העתיקות ולסקציות הקבועות בו.
החוק נכתב לאחר מחשבה עמוקה ואין להתייחס אליו כאל אות מתה.
ובמקרה שלפנינו, יש כאן מורשת מיוחדת של שכנים רודפי שלום, עם שנעלם ושאף אחד לא באמת דואג לו, אך הותיר אחריו כה הרבה וקשור בקשר הדוק עם הישוב מתקופת התנך וההיסטוריה שלו היא למעשה ההיסטוריה של כולנו שאין אלא להתגאות בה.

קבצים נוספים

צוות הפרוייקט

תגובות

 • 30 משקיעים
 • ₪3,560 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
17%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪50 ($14.29) תודה רבה וגם לא לשכוח להפיץ לחברים ומתעניינים-יחד נצליח הפרויקט הינו חברתי ואין תמורה ישירה לתרומה. מלבד הגנה על נכסי העתיקות השייכים לכולנו. הגנה על החברה כחברה שומרת חוק וסדר והרתעת יזמים לבל תישנה התנהגות ביריונית של התעלמות וזלזול בחוק ובציבור מינימום ₪100 ($28.57) מאה עוזר וגם לא לשכוח להפיץ לחברים ומתעניינים-יחד נצליח הפרויקט הינו חברתי ואין תמורה ישירה לתרומה. מלבד הגנה על נכסי העתיקות השייכים לכולנו. הגנה על החברה כחברה שומרת חוק וסדר והרתעת יזמים לבל תישנה התנהגות ביריונית של התעלמות וזלזול בחוק ובציבור מינימום ₪180 ($51.43) 180 עוזר מאוד ואם אפשר גם להפיץ מעולה-יחד נצליח הפרויקט הינו חברתי ואין תמורה ישירה לתרומה. מלבד הגנה על נכסי העתיקות השייכים לכולנו. הגנה על החברה כחברה שומרת חוק וסדר והרתעת יזמים לבל תישנה התנהגות ביריונית של התעלמות וזלזול בחוק ובציבור מינימום ₪500 ($142.86) נפלא!!! מחמם את הלב ועוזר מאוד-יחד נצליח הפרויקט הינו חברתי ואין תמורה ישירה לתרומה. מלבד הגנה על נכסי העתיקות השייכים לכולנו. הגנה על החברה כחברה שומרת חוק וסדר והרתעת יזמים לבל תישנה התנהגות ביריונית של התעלמות וזלזול בחוק ובציבור מינימום ₪1,000 ($285.71) אין מילים - עם תרומות כאלו לא נתייאש לעולם-יחד נצליח הפרויקט הינו חברתי ואין תמורה ישירה לתרומה. מלבד הגנה על נכסי העתיקות השייכים לכולנו. הגנה על החברה כחברה שומרת חוק וסדר והרתעת יזמים לבל תישנה התנהגות ביריונית של התעלמות וזלזול בחוק ובציבור
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!