ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

מוסללה - חמש השנים הראשונות

נתחיל בתכל׳ס - אנחנו מוציאים ספר שיסכם את העשייה של מוסללה בחמש השנים הראשונות, ואנחנו חושבים שממש כדאי לכם לרכוש אותו.

מדובר בספר על אמנות ציבורית כפי שמעולם לא פורסם בארץ.
עבודות של יותר מ-100 אמנים שונים שנוצרו במשך חמש שנים אינטנסיביות. חלק מהשמות מאוד מוכרים כמו גרי גולדשטיין, צבי טולקובסקי, מאשה זוסמן, מאיר טאטי, פורת סלומון, פיטר יעקב מלץ, שוש ישראלי, הדס עפרת, שמעון פינטו והרשימה עוד ארוכה. ויש גם הרבה עבודות של אמנים צעירים ומבריקים שממש תשמחו להכיר.

זה ספר אמנות שהוא גם תיעוד עכשווי וייחודי של החיים בירושלים, בשכונה מוסררה המרתקת ובמציאות הקשוחה של קו התפר. היום כשקו התפר מוזכר לרוב כצלקת כואבת ומדממת, העשייה במשך השנים לצידו של הגבול הלא מסומן בין מזרח ומערב מציגה צד אחר שלו, פחות ידוע - כמרחב של השראה ואפשרויות מפגש.

כי יש כאן סיפור מרתק ורלוונטי על קבוצת יוצרים שרוצה לשנות את העולם, ובדרך לומדת שיעור על הקושי להפגש, על המרחק בין כוונה למעשה, ועל אורך רוח והתמדה.

כי זה סיפור על מאבק

תחילת הפעילות שלנו כקבוצת מוסללה היתה בזיקה ישירה אל השכונה הקטנה, אבל היום אנחנו כמעט שלא פועלים שם. בעקבות משבר מתמשך עם וועד שכונת מוסררה הבנו את הרמז - והמשכנו הלאה.

ואחרי הכישלון מגיע גם סיפור של הצלחה - הצלחה של אמנות לגעת במציאות, לשנות אותה ולהשפיע, והצלחה להתגבר על משבר ולהתחזק ממנו. קבוצת מוסללה של היום פועלת בקנה מידה הרבה יותר משמעותי וגם פועלת ויוצרת בחיבור שבין עירוניות, סביבה, חינוך וכמובן - אמנות.

הספר יצא בהוצאת ״ערב-רב״, בעריכת יונתן אמיר ורונן אידלמן ועיצוב של אביגיל רוביני. הוא יכלול טקסטים, מאמרים, כתבות ומסמכים, וכמובן - יצירות אמנות בהדפסה איכותית.

הספר יכלול מאמרים וטקסטים של יותם דביר, ד״ר מירב אהרון גוטמן, אודי אדלמן, יונתן אמיר, ניר חסון ועוד. הוא יודפס בהדפסת צבע איכותית ויכלול יותר מ-250 עמודים בתמיכה חלקית של מפעל הפיס.

למה חשוב לתמוך במוסללה?

מוסללה היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת מאז 2009, ומאגדת אמנים, פעילים חברתיים, תושבי מרכז העיר ירושלים. העמותה פועלת ברחבי העיר בתחומים המשיקים בין אמנות, חברה, קהילה וקיימות. הפעילות כוללת תערוכות, מסלול אמנות אורבאנית, סיורים , סדנאות עבודה ויצירה, מרכז לימוד-תצוגה ומפגש. מרבית הפעולה מתרחשת במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש המשלב פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית המתרחשת ומשפיעה על המרחב העירוני המקומי ואף מעבר.

השם מוסללה מעיד על תחילתה של הפעילות שנבטה בשכונת מוסררה. הוא נוצר מחיבור של המילה "מסלול" עם שם השכונה "מוסררה" מאחר ובסיסה של הפעילות הוא מסלול העובר במרחב הציבורי. בנוסף, עצם הוספת צ'ופציק לאות ר' ושינוי של המילה "רע" הנמצאת פעמיים בשם השכונה לצליל "לה", המתקשר עם שירה, מוזיקה ואמנות מתקבל הרעיון העומד בבסיס העשייה – עריכת שינויים קטנים במציאות באמצעים אמנותיים, שינויים שבהצטברותם משנים את התמונה הכללית.

מטרת מוסללה:

מוסללה פועלת מתוך אמונה בכוחה של האמנות והיצירתיות להביא לשינוי הנדרש בדרכי החשיבה וההתנהלות של החברה האנושית והישראלית בפרט ולקדם את הפיכתה לחברה פתוחה ויצירתית בה לכל אדם ישנה אפשרות להביע ולהגשים את עצמו. אנו מאמינים שאמנות היא השפה הבינלאומית היחידה ומתוך כך עליה להיות נגישה, מתקשרת וכלי מרכזי ביצירת דיאלוג בין אנשים, קבוצות, קהילות ולאומים.

פעילות: הקבוצה משמשת כפלטפורמה הן עבור חברי הקבוצה ומאות אמנים נוספים מכל תחומי העשייה לפעול וליצור במרכז העיר, בקווי התפר וב"שטח ההפקר" הירושלמי. הפעילות מתבצעת בדגש על יצירה של אמנות במרחב הציבורי מתוך הבנה שבו ניתן לקיים דיאלוג עם הקהילות המקומיות שרובן אינן נחשפות ליצירה אמנותית ואף נרתעות מכל הקשור לה.

המרפסת: ביתה החדש של מוסללה

כיום, אחרי שעזבה את שכונת מוסררה, עיקר פעילותה של קבוצת מוסללה מתקיימת במרפסת: גג לעירוניות חדשה. המרפסת היא מרחב יחודי מסוגו הממוקם על הגג של בניין כלל, מרחב שמחבר בין אמנות, מודעות סביבתית וחשיבה מקיימת, מרחב שהוא גם ביתה של קהילת היוצרים מוסללה. מהשילוב מתקבל גג ירוק ופורח, מרחב למחקר, יצירה ומשחק, חלל שמהווה מרחב ציבורי מסוג חדש. המרפסת נפתחה לראשונה לציבור בסוף מאי 2016 בקצה מדרגות הספירלה של מרכז כלל, 12 מטרים מעל מפלס הרחוב, בליבה של ירושלים. מתחם המרפסת מורכב מחלק מקורה ומחלק פתוח תחת כיפת השמיים המתפרס על פני גג הבניין. ליבה של המרפסת הינו שטח רב שימושי המיועד לפנאי, מפגשים ואירועים ולצידו הוקמו מספר מרכזי תוכן אותם מובילים חברי קהילת מוסללה, כאשר כל אחד מהמרכזים מציע מגוון קורסים, סדנאות והרצאות.

תשורות, תשורות, תשורות...

ראשית, הספר נמכר פה במחיר השקה מיוחד.
חוץ מהספר יש לנו עוד כמה הצעות עבורכם, וזאת גם הדרך שלכם לתמוך בהמשך פעילות מוסללה:

סיור במוסררה יחד עם מתן ישראלי

בואו להכיר את השכונה מקרוב, לראות את האמנות שעוד נמצאת ברחובות, קפה על הגג של קוקו דרעי וסיום על קו התפר שבין מזרח ומערב.

כרזות מקוריות של הונדרטוואסר!

התערוכה ״יופי הוא תרופה לכל מחלה״ של האמן האוסטרי הונדרטוואסר נתרמה למוסללה על ידי הארכיון של האמן בוינה - ואנחנו מציעים לכם לבחור אחת מבין הכרזות המקוריות, כולן בהדפסה איכותית ומיוחדת.

מפגש בסדנא של מוסללה

לא רק לקרוא על אמנות - גם לעשות אמנות, ליצור במו ידיכם. מפגש חוויתי בהנחיית אחד ממפעילי הסדנא שילווה אתכם בתכנון ובביצוע של פרויקט שלכם (המפגש מיועד לעד 6 משתתפים)

תשורה מזמזמת - קורס גידול דבורים עירוני!

הזדמנות ללמוד על עולמן המרתק והקסום של הדבורים הנכחדות - ולהיות שותפים למאמץ להשבתן לעיר. הקורס כולל שלושה מפגשים עם יוסי אוד שפועל בגישה הביו-דינאמית המחברת בין האדם והטבע.

מי מאחורי הספר ?


להוצאת הספר חברו מספר גורמים. יחד עם מתן ישראלי מקבוצת מוסללה, שיזם את הוצאת הספר, הצטרפו רונן אידלמן ויונתן אמיר, עורכי מגזין האמנות ״ערב רב״, שאחראים על עריכת הספר והוצאתו לאור;
עיצוב הספר: אביגיל רוביני,
עורכת לשונית (עברית): רחל פרץ
הפקה: לי ברבו
תרגום לאנגלית: אוולין טנא, אפי קרייטנר
עריכה לשונית (אנגלית): חן תמיר
כותבי המאמרים אודי אדלמן, מירב בן אהרון,יותם דביר.
כותבים נוספים: האמנים גיא ברילר, שמעון פינטו, לאל קליין, דפנה ילון, נתן לנדאו שהוסיפו את נקודות מבטם
והכי חשוב - עשרות האמנים והאמניות, הפעילים והפעילות, וכל מי שתרם את חלקו ליצירה שאוגדה תחת פרויקט מוסללה.

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 122 משקיעים
 • ₪17,921 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
119%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪20 ($5.71) גלוית הוקרה מאיתנו - תודה! תודה שתמכת בפרויקט! על הגלויה תופיע עבודה נבחרת מתוך פרויקט ציורי הלוחות 96 זמינים מתוך 100 מינימום ₪50 ($14.29) זרעים של מהפכה, פרחים באהבה תודה שבחרת להיות חלק - שותף לדרך! בביקור הבא אצלנו במרפסת תקבל סט כדורי זרעים בעיצוב מיוחד, בכל מרחב אליו יושלכו - פרחים עונתיים יפרחו. 45 זמינים מתוך 50 מינימום ₪100 ($28.57) הספר ״מוסללה - חמש השנים הראשונות״ (איסוף עצמי) ספר אמנות שהוא גם תיעוד יחודי של מציאות ירושלמית. את הספר תוכלו לאסוף מביתה החדש של מוסללה בבניין כלל - המרפסת: גג לעירוניות חדשה! 195 זמינים מתוך 250 מינימום ₪120 ($34.29) הספר ״מוסללה - חמש השנים הראשונות״ (משלוח בישראל) הספר יגיע אליכם במשלוח עד הבית - יחד עם גלוית הוקרה מאיתנו! 117 זמינים מתוך 150 מינימום ₪150 ($42.86) הספר ״מוסללה - חמש השנים הראשונות״ (משלוח חו״ל) הספר יחצה ימים ויבשות - ובסוף יגיע אליכם יחד עם גלוית הוקרה מאיתנו. 45 זמינים מתוך 50 מינימום ₪150 ($42.86) ספר + מפגש חוויתי עם האדמה: סדנא עם דפנה ילון בנוסף לספר תוזמנו להצטרף לפגוש את האדמה באופן שונה מכל מה שהכרתם - כחומר שמאפשר ליצור, לבנות ולחבר. המפגש יערך במרכז אדמהיא שבמרפסת, בניין כלל ותנחה אותו דפנה ילון, אמנית על פני האדמה. 14 זמינים מתוך 15 מינימום ₪200 ($57.14) הספר + סיור במוסררה בעקבותיו אתם כנראה יודעים שאין כמו מראה עיניים! נצא יחד לסיור בשכונת מוסררה, בעקבות הסיפורים והעבודות שבספר. אפילו שעברו כמה שנים -ניתן עדיין לראות חלק מהעבודות בשטח במצבי צבירה שונים. נפגוש תושבים ותיקים וחדשים, נתארח על הגג של קוקו דרעי ונסיים אל מול חומות העיר העתיקה. כמובן שתקבלו גם ספר וגלויה! 23 זמינים מתוך 30 מינימום ₪500 ($142.86) ספר + כרזה מקורית של פרידנסרייך הונדרטוואסר! תערוכת הכרזות ״יופי הוא תרופה לכל מחלה״ של האמן האוסטרי הנודע נתרמה למוסללה על ידי ארכיון האמן אשר בוינה - בכדי לתמוך בהמשך הפעילות. בנוסף לספר, תוכלו לבחור אחת מהכרזות המקוריות ששימשו לקמפיינים סביבתיים ברחבי העולם. נזמין אתכם למרפסת, ךבחור מבין הכרזות המרהיבות - וכל הקודם לבחור זוכה! 1 זמינים מתוך 12 מינימום ₪750 ($214.29) קורס דבוראות עירונית בגישה הביו-דינאמית בנוסף לספר תוכלו להצטרף לקורס גידול דבורים ולהתוודע לעולמן המרתק של הדבורים ההולכות והנעלמות. את הקורס יעביר יוסי אוד, הוא כולל שלושה מפגשים שבסופם תקבלו את כל הכלים והידע לגדל דבורים בעצמכם! 5 זמינים מתוך 5 מינימום ₪1,000 ($285.71) ספר + מפגש נגרות אצלנו בסדנא לא מסתפקים בלצפות באמנות - רוצים גם ליצור? במפגש חוויתי אצלנו בסדנא תיצרו את החלום שלכם בהנחיית צוות הנגרים בעלי ידי הזהב שלנו. בסוף המפגש תצאו הביתה עם ספר ועם היצירה שלכם! -המפגש מיועד לעד 6 משתתפים ויתקיים בשעות הפעילות של הסדנא הפתוחה. 5 זמינים מתוך 5 מינימום ₪5,000 ($1,428.57) אני מאמין במוסללה ורוצה לראות אתכם פורחים! אתה איש של חזון ומבין את החשיבות של פעילות מוסללה - התמיכה שלך מרגשת אותנו! את/ה תקבל את כל התשורות (ספר בהקדשה אישית + כרזה + סיור + קורס דבוראות + מפגש נגרות) ובנוסף שמך יתווסף לרשימת התומכים המרכזיים בספר. 3 זמינים מתוך 3
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!