ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

על הספר

בשנים האחרונות אנחנו עדים לייצוגים לא ראויים של השואה. האם אלו ייצוגים יוצאי דופן, או שזה חלק מתופעה רווחת הרבה יותר ממה שחשבנו?
כיצד בכלל תופסים הגרמנים את היטלר והנאיצזם? באיזה אופן הזיכרון הקולקטיבי על היטלר השתנה מאז סוף המלחמה ועד היום? במה שונים הייצוגים הגרמנים מהאמריקאים, ואיך זה שאנחנו עדיין עוסקים בהיטלר?

“בדמותו של היטלר” הוא הספר הראשון שחושף את הקורא הישראלי דרך עין ביקורתית לתרבות הזיכרון בגרמניה וארה״ב מאז 1945 ועד היום.

באמצעות ניתוח סרטים עלילתיים שלכאורה מספרים את ההיסטוריה ״כפי שהיא היתה״, חשפתי את המיתוסים והאידאולוגיות הטמונים בבסיס הייצוג של היטלר והנאציזם. הניתוח מאפשר לקורא הישראלי להבין את הפערים בתפיסות השונות לגבי העבר, ואיך קרה שבמדינות אחרות הדמות של היטלר הפכה ל״מוצר״ פופלרי.

משנת 45׳ ועד היום חוברו, הופקו ובוימו (ועדיין) אינספור סרטים, סדרות טלוויזיה, ספרים, חוברות קומיקס ועוד מוצרים מגוונים שעוסקים באופן ישיר או עקיף בהיטלר.
ולמרות התעשייה הענקית שעומדת מאחורי המוצרים האלו, רוב המחקרים לא התייחסו בצורה מעמיקה ורצינית למשמעות של תוצרים אלו ולכן גם לא התייחסו למסר שהסרטים או הספרים מעבירים, על אף שהפופולריות שלהם רק הולכת וגוברת עם השנים.
ההתעלמות הבלתי מוסברת מהעניין הבלתי פוסק בהיטלר, דווקא משך אותי כן לחקור את הנושא לעומק ולהבין את העניין הבלתי מוסבר בהיטלר. אז החלטתי לחקור כיצד מעצבות המדינות את הזיכרון הקולקטיבי על היטלר אחרי המלחמה דרך סרטי קולנוע אליהם נחשפים מיליונים של אנשים, לא רק במדינה שהפיקה את הסרט, אלא גם בארצות אחרות בעולם.

המחקר חשוב לקהיליה הישראלית כי הוא חושף את קהילת הקוראים בישראל לפן אחר בזיכרון ההיסטורי על השואה וגרמניה הנאצית. הספר הוא מראה ביקורתית על הפרספקטיבות השונות שמייצרות את המוצר שנקרא ״היטלר״, וחושף את ההתבוננות האחרת של הגרמנים והאמריקאים על דמותו, כפי שעדיין לא נחשף במחקרים אחרים, בארץ או בחו״ל.

הספר פורסם בגרמנית בהוצאת ספרים גרמנית Leipziger Universitätsverlag ב-2012 תחת הכותרת ״Hitler Konstruieren״. הספר זכה לביקורות בעיתונות הכתובה ובכתבי עת בגרמניה ואפשר למצוא אותו בספריות שונות בעולם.

הוצאת הספרים רסלינג חתמה איתי על חוזה הוצאה.

אז למה אני צריכה תמיכה?

אחרי תקופה ארוכה של המתנה להשגת תקציב ממכוני מחקר, הסכום שקבלתי לא הספיק כדי להעביר את המקדמה. לא כל שכן כדי לשלם לתרגום והוצאה לאור.
אבל התרגום והוצאת הספר בעזרת פרויקט מימונה יאפשרו לי לא רק לממש את הרצון האישי שלי להוציא ספר, אלא בראש ובראשונה היעד האישי שלי הוא לתרום למחקר ולשיח הישראלי בנושא השואה והייצוגים של השואה.

על המחברת

ד״ר יעל בן משה, ילידת 1978, קבלה תואר דוקטור לפני כ- 4 שנים מהאוניברסיטה בברלין. את המחקר בגרמניה השלימה בזכות מלגות מחקר למצטיינים שמימן משרד החוץ הגרמני. מאז שחזרה לארץ, לפני כ-4 שנים היא מרצה במוסדות שונים בארץ, כגון בר-אילן, אוניברסיטת חיפה ומכללת הדסה ירושלים. היא מלמדת בין היתר קורסים על קולנוע ותרבות גרמנית, האיחוד האירופי, מחשבה מדינית וטרור ותקשורת.

פרסומים בתקשורת

עיתון הארץ, זה לא ״הכחשת שואה״, זו ״אמת היסטורית״ אחרת
עיתון הארץ, שואה שרואים מכאן לא רואים משם
עיתון הארץ, טראמפ הוא רק הסימפטום
עיתון מעריב, חותכים ימינה: האיום על האיחוד האירופי הוא לא הטרור אלא הפופוליזם
עיתון מעריב, לא למדו את הלקח: אלה שחוגגים את הניצחון על וילדרס שוגים באשליות
ריאיון עם בן כספית, ערוץ 1

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 85 משקיעים
 • ₪19,050 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
38%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪30 ($8.57) תרומה למחקר ותודה מכל ה 3> תמיכתכם צנועה אך חשובה ומהווה לי תמיכה מוראלית חשובה בפרוייקט. התורמים וההתורמות יקבלו ממני למייל תודה אישית. 996 זמינים מתוך 1000 מינימום ₪70 ($20.00) הזמנה להרצאה אחרי פרסום הספר התומכים והתומכות יוזמנו להרצאה על דמותו של היטלר בקולנוע. בהרצאה אציג חלק מהסרטים שניתחתי. ההרצאה תתקיים במרכז הארץ. התורמים יעודכנו בהמשך היכן תתקיים ההרצאה. 178 זמינים מתוך 200 מינימום ₪180 ($51.43) הזמנה להרצאה ועותק של הספר מי שיתרום את הסכום הנ״ל יקבל העתק של הספר עם תודה אישית ובנוסף יוזמן להרצאה על דמותו של היטלר בקולנוע. ההרצאה תתקיים במרכז הארץ. התורמים יעודכנו בהמשך היכן תתקיים ההרצאה. 66 זמינים מתוך 100 מינימום ₪320 ($91.43) 2 הזמנות להרצאה ושני עותקים של הספר עבור תרומה זאת יקבלו התורמים/ות הזמנה נוספת לבן או בת הזוג, ושני עותקים של הספר עם הקדשה אישית. 94 זמינים מתוך 100 מינימום ₪600 ($171.43) חוג בית תמורת סכום זה יקבלו התומכים/ות שני עותקים עם הקדשה אישית של המחבר, וייערך בבית התומכ/ת (או במקום אחר שיקבע) חוג בית או הרצאה (כולל קטעי וידיאו) בנושא היטלר בקולנוע/ קולנוע גרמני. מועד ההרצאה ייקבע לפי האילוצים של התומכ/ת והמחבר 3 זמינים מתוך 5 מינימום ₪1,000 ($285.71) תודה בתוך הספר בתמורה לסכום זה שם התומכים/ות יוזכר בדף התודות בתוך הספר, הם/הן יקבלו 2 עותקים של הספר. 26 זמינים מתוך 30
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!