ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

הטלוויזיה שאחרי: דרמה ישראלית בטלוויזיה

איתי חרל"פ

על הספר:

האם הטייס ידין ירושלמי מהסדרה "בטיפול" התאבד או מת בתאונת אימונים? במי מושקה מהסדרה "נבלות" מאוהב יותר, בתמרה ניצולת השואה או בחברו מהפלמ"ח אפרים? כיצד שאול נאווי מ"פרשת השבוע", השמאלן שונא המתנחלים, מוצא את עצמו אחראי להקמת ההתנחלות "מעלה שאול"? ומה בדיוק עושות רוחות הרפאים של שלושה פלסטינים קשישים באמצע כפר פלסטיני מרוקן?

על שאלות אלו ועוד יענה הספר "הטלוויזיה שאחרי: טראומה וקורבנות בדרמה הישראלית", שבוחן כיצד הדרמה הישראלית החדשה בטלוויזיה – בדגש על הסדרות זוכות הפרסים: "בטיפול", "נבלות"
ו"פרשת השבוע" – מעלה שאלות קשות על המציאות הישראלית, ואף מספקת תשובות קשות לא פחות. הצפייה בדרמות האלה, וההבנה שלהן מתוך הקשרים רחבים, מספקת מראה נוקבת לא רק לתרבות שלנו אלא לכל חיינו כאן.

אחת ממטרות הספר היא להראות שהטלוויזיה החדשה בישראל, או "הטלוויזיה שאחרי" כפי שהיא מכונה בספר (אחרי מה? בשביל זה צריך לקרוא את הספר) איננה המדיום האסקפיסטי והרדוד כפי שנהוג לתפוס אותה. בעקבות שינויים משמעותיים בתרבות הטלוויזיה והשליטה הגדולה יותר של הצופים והצופות בתכנים שהם והן צופים בהם, הטלוויזיה היום מרשה לעצמה לבחון את גבולות הקונצנזוס ואף לבעוט בהם.

מטרות נוספות של הספר הן לבחון את ההקשרים ההיסטוריים והתרבותיים שאִפשרו את צמיחתן של דרמות אלו, להציג את הבחירות האמנותיות שדרכן דרמות אלו מתייחסות למהלכים תרבותיים מרכזיים בחברה הישראלית, ולשאול מה מייחד דרמות אלו, כיצירות אמנות טלוויזיוניות, ממופעים תרבותיים אחרים בחברה הישראלית שעוסקים בתמות דומות.

הספר זכה במכרז של איגוד הבמאים בישראל, אשר מצא אותו ראוי לתמיכתו הכספית מתוך האמונה כי: "הספר בוחן את אחד האתרים המרכזיים והבלתי נחקרים בתרבות הישראלית הנוכחית – הדרמה הטלוויזיונית (...) חשיבותו לא רק בהיותו ראשון בסוגו במחקר התרבות בישראל אלא גם במקוריותו ובמחקר המעמיק המנחה אותו"

עוד על הזכייה

הספר עומד לצאת בסוף שנת 2016 בהוצאת רסלינג.

אז למה אני צריך את התמיכה?

למרות התמיכה הכספית מאיגוד הבמאים, מבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב, מהמכללה האקדמית ספיר וארגון הסגל האקדמי של מכללת ספיר – עדיין נדרש לי סכום לא מבוטל להוצאת הספר. לאחר התלבטות לא פשוטה החלטתי לפנות לאותם אנשים ונשים שהוצאת הספר חשובה להם, בין אם הם ירכשו אותו לעצמם ובין אם לאו, כדי שיוכלו לבטא תמיכה זאת.

אמרו לי שאני צריך לפנות לרגש כדי לשכנע – אבל במקרה של ספר זה אני מעדיף לפנות לשכל שלכן ושלכם. ואני מזהיר שגם בספר לא תמצאו הרבה רגש, אלא בעיקר ניתוחים שלו.

על המחבר (שזה אני)

ד"ר איתי חרל"פ הוא מרצה לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית ספיר. מיוזמי ומארגני כנס "פיקציה" ללימודי טלוויזיה של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. פרסם עד כה מאמרים בכמה כתבי עת בארץ ובעולם, וספרו TV Drama in Israel: Identities in post television culture (שם זמני) עומד לצאת לאור במסלול האקדמי של ההוצאה הבינלאומית Bloomsbury

דברים שונים שכתבתי או דיברתי או כתבו עליי:

בקיץ 2015 הועבר קורס בהנחייתי באוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל. את כל השיעורים ניתן למצוא באתר של האוניברסיטה המשודרת

מאמר שלי על ייצוג אבות הומואים בטלוויזיה הישראלית, כולל דיון בסדרה "אמא ואבאז"
.
הנה כמה דברים שכתבתי על "זגורי אימפריה" באתר העוקץ.

המאמר "זו לא טלוויזיה זה בטיפול" העוסק בשיח האיכות סביב הסדרה בטיפול (אשר לא יופיע בספר).

כתבה על כנס פיקציה כולל ראיון קצר איתי


This text will be replaced

ריאיון בערוץ 10

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

 • 176 משקיעים
 • ₪21,820 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
109%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪30 ($8.57) תודה ומאמר על "זגורי אימפריה" תומכים ותומכות בסכום זה יספקו למחבר תמיכה מורלית והוא בתמורה ישלח להם/ן (בקובץ pdf) מאמר אקדמי (שעוד לא פורסם) על זגורי אימפריה. מינימום ₪90 ($25.71) הספר "הטלוויזיה שאחרי" עם הקדשה אישית תומכים ותומכות בסכום זה יקבלו לביתם את הספר, כולל הקדשה אישית של המחבר. מינימום ₪250 ($71.43) שני ספרים ומאמר על זגורי אימפריה תומכ/ת שיבחר או תבחר בסכום זה תקבל שני עותקים של הספר (עם הקדשה אישית), את המאמר על זגורי אימפריה (מודפס או בpdf על פי בחירתו/ה) והזמנה להשקה החגיגית. מינימום ₪500 ($142.86) שני ספרים, הכרת תודה בתוך הספר והזמנה אישית להשקה החגיגית בתמורה לסכום זה שם התומכים/ות יוזכר בדף התודות בתוך הספר, הם/הן יקבלו 2 עותקים ויוזמנו לערב ההשקה לספר. 5 זמינים מתוך 10 מינימום ₪1,000 ($285.71) חוג בית על טלוויזיה ישראלית (ניתן לרכוש גם כואוצ'ר מתנה) ושני עותקים של הספר תמורת סכום זה יקבלו התומכים/ות שני עותקים עם הקדשה אישית של המחבר, וייערך בבית התומכ/ת (או במקום אחר לפי בחירתו/ה) חוג בית או הרצאה (כולל קטעי וידיאו) על אחד מהנושאים הבאים: 1. תולדות הדרמה בטלוויזיה הישראלית 2. זגורי אימפריה והמזרחיים החדשים 3. ייצוג אבות גאים בטלוויזיה הישראלית. מועד ההרצאה ייקבע לפי האילוצים של התומכ/ת והמחבר. 8 זמינים מתוך 10
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!