ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

כל אחד זכאי לטיפול נפשי בעת הצורך! התרומה שלכם תסייע לנו להוביל קמפיין בכנסת ובתקשורת אשר מטרתו למנוע מהמדינה להסיר את אחריותה מבריאות הנפש ולהעבירו לקופות החולים ב-1.7.15!

מערך בריאות הנפש הממלכתי

המדינה מחויבת לטפל בבריאות הנפשית שלנו, בדיוק כפי שהיא מחויבת לדאוג לבריאותנו הגופנית. לשם כך, היא הקימה את מערך התחנות לבריאות הנפש. ברחבי הארץ פועלות 56 תחנות לבריאות הנפש בקהילה, הנותנות מענה לכ- 54,000 מטופלים בכל שנה, הזקוקים לסיוע נפשי במהלך שגרת חייהם. התחנות לבריאות הנפש מורכבות מצוותים רב מקצועיים, וביניהם: פסיכיאטרים, פסיכולוגים מומחים, מתמחים ועובדים סוציאליים- כולם מקצועות בריאות הנפש ברישוי של משרד הבריאות. השירות ניתן בתחנות אלו ללא עלות, ומסייע לאזרחים רבים המתמודדים עם מצוקות נפשיות חריפות.

הממשלות הזניחו במשך שנים את תחום בריאות הנפש. כוח האדם צומצם, העומס גדל, והתורים במרפאות מתארכים. כדי לפתור את הבעיות החמורות, בוחר משרד הבריאות את הפתרון הקל – להסיר אחריות. ב-1.7.15 מתכננת המדינה להעביר את תחום בריאות הנפש לקופות החולים.
הכנסת דנה פעמים רבות בבקשתו של משרד הבריאות להעביר את שירותי בריאות הנפש לקופות החולים - וסירבה לאשר אותה, שוב ושוב, ושוב... לכן, הממשלה החליטה לבצע מחטף, לעקוף את הכנסת, והעבירה את התכנית בצו ממשלתי ללא הליך תקין של חקיקה. כל זאת, תוך התעלמות מחוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל יינון אשר קבע שמהלך רחב היקף כגון זה, הכולל השלכות דרמטיות על הציבור ראוי לו שיעבור בחקיקה.

מה-1.7.15, רק בעלי אבחנה פסיכיאטרית יהיו זכאים לטיפול

כיום, כל אזרח זכאי לטיפול במערך בריאות הנפש הממלכתי. לאחר העברת שירות בריאות הנפש לידי קופות החולים רק מי ש"יזכה" לאבחנה פסיכיאטרית יהיה זכאי לטיפול. המשמעות היא קיצוץ משמעותי בזכויותנו כאזרחים. ברמה הפרקטית, ילד שהוריו מתגרשים לא יזכה לטיפול (או לחילופין יתויג כבעל אבחנה פסיכיאטרית לכל ימי חייו). ילד אשר חווה מצוקה חריפה עקב חרם הנערך עליו בבית הספר גם לא יזכה לטיפול. אישה אשר עברה תקיפה מינית עלולה שלא לזכות בטיפול. אב משפחה אשר פוטר מעבודתו וחש בעקבות זאת מצוקה נפשית לא יזכה לטיפול.

מה-1.7.15 הטיפולים יהיו קצרים, ויינתנו על ידי אנשי מקצוע "זולים"

קופות החולים אינן מתכוונות לממן טיפולים ארוכי טווח עבור מבוטחיהן. כנגד טופס 17 נקבל שני מגעים אבחון. אם הבקר (שהוא לאו דווקא איש מקצוע) של הקופה יאשר, אז נקבל מנוי "קצר" של שישה מגעים כנגד טופס 17 נוסף. אם הבקר יאשר, במקרים חריגים תהיה הארכה ל-30 מגעים. חשוב לציין שמגע אינו שווה לפגישה. אם הפסיכולוג של הילד שוחח בטלפון עם המורה שלו בביה"ס, גם זה נחשב "מגע". אורכי הטיפול המתוארים אינם עומדים בשום קריטריון מקצועי מקובל ומוכר! .

הקופות גם אינן מחויבות להעסיק פסיכולוגים ועו"סים קליניים. סביר להניח שיעדיפו להעסיק מטפלים "זולים" יותר בעלי הכשרה מועטה, אשר יעניקו גם טיפול ברמת איכות נמוכה.

למה הקופות כן מחויבות?

"טיפול סביר, תוך זמן סביר ובמרחק סביר ממקום מגוריו של המבוטח והכול במסגרת מקורות המימון". מעט עמום? גם אנחנו חושבים. תמורת מחויבות עמומה זו הקופות יקבלו מאות מליוני שקלים בשנה. אה... והקופות לא מחויבות להפנות את התקציב לתחום בריאות הנפש. ישנו חשש סביר שהתקציב ישמש לכיסוי הגרעונות של הקופות.

שאלות ותשובות

שאלה: מי אתם?
תשובה: סטודנטים, מתמחים ומומחים בפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית.

שאלה: מה אתם רוצים להשיג?
תשובה:אנו מעוניינים לעצור את המחטף של משרד הבריאות ולמנוע ממנו להסיר את ידיו מאחריות לבריאות הנפש של אזרחי ישראל. בד בבד, אנו מציעים תכנית אלטרנטיבית המבוססת על הקצאת תקציבית והרחבת השירותים הקיימים

שאלה: כיצד ניתן להשיג זאת?
תשובה: אנחנו פועלים בתקשורת ובכנסת. אם חברי הכנסת יסרבו לאשר את התקציב לרפורמה אז משרד הבריאות ייאלץ לעצור את הרפורמה ולשנות אותה באופן משמעותי.

שאלה: האם יש לכך סיכוי להצליח?
תשובה: אנחנו לא יודעים. כרגע אנו מעריכים את הסיכוי שלנו לשנות את המצב באופן משמעותי כסביר. במידה ונוכל לממן יותר פעולות יח"צ ולובי הסיכוי יעלה משמעותית.

שאלה: מדוע ישנו צורך בקמפיין מימון כספים?
תשובה: פעילות בכנסת ובתקשורת דורשת הפעלה של לוביסטים ואנשי יחסי ציבור העולים ממון רב.

שאלה: האם מישהו מרוויח מהפרויקט?
תשובה: חד משמעית לא. כולנו פעולים בהתנדבות מלאה.

שאלה: מה נעשה עד כה?
תשובה: עד עתה נפגשנו עם מספר של חברי כנסת ואנשי תקשורת. הפעילות שלנו זוכה להדים חיוביים ונראה שהנושא עומד לתפוס תאוצה.

ספרו שתרמתם

מי שתרם, מוזמן לעזור לנו ולהפיץ את הקמפיין בפייסבוק:
https://www.facebook.com/benafshenu/photos/a.918537388168621.1073741828.917964598225900/940308282658198/?type=1

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

 • 183 משקיעים
 • ₪18,460 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
46%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪50 ($14.29) מכתב הוקרה תודה רבה! יש סיכוי שבעזרתך השירות הציבורי לבריאות הנפש במדינת ישראל ימשיך להתקיים! מינימום ₪100 ($28.57) מכתב הוקרה תודה רבה! אתה מסייע לנו להמשיך ולהפעיל פעילויות לובי, יח"צ ופרסום שיעצרו את המחטף! מינימום ₪500 ($142.86) מכתב הוקרה תודה רבה! סייעת לנו לממן עוד יום של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת! מינימום ₪1,000 ($285.71) סייעת לנו לממן עוד יומיים של פעילות לובי בכנסת! מכתב הוקרה תודה רבה! סייעת לנו לממן עוד יומיים של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת והמשלה! מינימום ₪2,500 ($714.29) מימנת כרגע עוד שבוע של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת והממשלה! מכתב הוקרה תודה לך! מימנת כרגע עוד שבוע של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת והממשלה! בסיוע שלך נמשיך לקיים שירות ציבורי לבריאות הנפש במדינת ישראל! מינימום ₪5,000 ($1,428.57) מימנת כרגע עוד שבועים!! של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת והממשלה! מכתב הוקרה תודה לך! מימנת כרגע עוד שבועים!! של פעילות לובי בקרב חברי הכנסת והממשלה! בסיוע שלך נמשיך לקיים שירות ציבורי לבריאות הנפש במדינת ישראל!
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!