ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

’לכל נפש’- לשינוי המציאות הטיפולית בישראל

לכל נפש

מצוקה רגשית איננה דבר נדיר, אך לטיפול יש מחיר גבוה.


"אז התחיל רצף של שחרור והתנתקות מהמציאות ואחיזה ברעיון שאני אמור להזהיר את העולם מפני אסון שעומד להתרחש...יש המון רעש במצב של פסיכוזה. המון יצרים שאומרים לך דברים שלא כל כך רלוונטיים לנסיבות של אלה שנמצאים סביבך." *

" הגעתי לפה כי כל חודש רציתי למות."


נהוג לומר שהמציל נפש אחת מציל עולם ומלואו. אנו בעמותת 'לכל נפש' מאמינים ביכולת של הפסיכותרפיה האינטנסיבית לחולל שינוי מהותי אצל אדם הסובל ממצוקה רגשית. אנו זקוקים לתמיכתך, על מנת שנוכל להמשיך את פעילותנו, לספק טיפול נפשי ממושך למי שידו אינה משגת.

המציאות הטיפולית בישראל.

"אותי החזירו לרחוב 3 פעמים מתוך האשפוזים. לא היה לי בית לא היה לי לאן ללכת. לא המשכתי את הטיפול התרופתי... וזה קצת להתעורר בתוך זה שחפרת לעצמך בור ואתה בפנים בתחתית והשאלה אם יש לך חבל לטפס החוצה או לא."


כיום, חיים בינינו אלפי ילדים ומבוגרים הסובלים ממצוקות רגשיות מורכבות וקשות. חלק ניכר מהם מטופל בשירותי בריאות הנפש הציבוריים, שם הם זוכים למענה שעפ"י רוב כולל תרופות פסיכיאטריות ומספר מוגבל של פגישות טיפוליות. ובעוד שטיפול שכזה עשוי להביא להקלה מסוימת, בהרבה מן המקרים הוא רק 'יגרד את פני השטח' של הבעיה, ויתקשה לענות באופן מעמיק ומקיף לסך הצרכים הנפשיים של המטופל. כתוצאה, רבים מהמטופלים ממשיכים לסבול ממצוקה רגשית, מפגיעה תפקודית, מהימנעות ומתחושת בדידות וניכור.

פסיכותרפיה אינטנסיבית

" השיחות נותנות לי אפשרות, כמו סרגל, למדוד את עצמי [וללמוד] איך אני מתגבר על מחשבות השווא ועל הקולות, כי יש לי שותפה למאמץ הזה."

"בעזרת הטיפול אני למדתי שכבר עברתי את זה ... בעצם זה מה שהיה מביא אותי לניסיון אובדני כל פעם כשזה היה עולה. יכולנו להבין מאיפה זה בא. וזה לא מובן מאליו כי עשרים ותשע שנים חיפשתי את זה ורציתי לדעת למה זה קורה."


פסיכותרפיה אינטנסיבית היא טיפול פסיכולוגי, בו מתקיימים מפגשים תכופים לאורך פרק זמן ממושך. הטיפול נשען על הקשר שנוצר עם המטפל, שמתוכו המטופל מגייס את התובנה, האמון והכוחות להתמודד עם בעיותיו. אנו בעמותת 'לכל נפש' מאמינים שהשילוב של פסיכותרפיה אינטנסיבית יחד עם הטיפול ממוקד-הסימפטומים מהווה את המענה ההולם ביותר במקרים הללו. ניסיוננו מראה שהטיפול האינטנסיבי מקל על המצוקה הרגשית ומעניק למטופלים סיכוי אמיתי- להישאר בחיים, להתחזק, לחזור לתפקוד, לשקם קשרים, ולמצוא משמעות, ערך והנאה בחיים. הצלחת הטיפול תלויה במטופל, במטפל ובטיב מערכת היחסים שנוצרת ביניהם, אך לא פחות חשוב מכך, באפשרות שניתנת לתהליך הטיפולי למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בו עד תומו.

טיפול שכזה איננו זול. בשל עלויותיו הגבוהות הוא איננו חלק מסל הטיפולים במרפאות ציבוריות כיום, וככזה הוא נגיש רק במגזר הפרטי. אומר הדבר, שהטיפול החיוני וההולם למצוקות רגשיות קשות ומורכבות נמצא כיום הרחק מעבר להישג ידם של אנשים רבים הנזקקים לו, לרבות אלו המגיעים משכבות סוציואקונומיות מוחלשות. עמותת "לכל נפש" מאמינה שטיפול שכזה איננו יכול להיות בגדר פריבילגיה.

'לכל נפש'- ליצירת מציאות טיפולית חדשה בישראל

"...להישען על המקצוענות של המטפלת שלי, זה דורש חודשים של בניית אמון, כי לא היה לי אמונה במערכת או בבני אדם או בכלל בעקבות החיים שחייתי. (בעקבות הטיפול) השתקם לי האמון בבני אדם כי [המטפלת] מייצגת הקשבה אמפתית לא תלויה בדבר. סוג של חמלה שאתה לא מצפה לפגוש במוסדות."


עמותת 'לכל נפש' הוקמה ב-2010 ע"י קבוצה של פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים החברים בחברה הפסיכואנליטית בישראל, מתוך מטרה לשנות את פני המציאות הטיפולית הלא- שוויונית בישראל, ולהנגיש את הפסיכותרפיה האינטנסיבית לציבור האנשים המטופלים במסגרת שירותי בריאות-הנפש הציבוריים.
נכון להיום העמותה הקימה שתי יחידות טיפוליות שבמסגרתן מטופלים כ 40 ילדים, מתבגרים ומבוגרים. היחידות מנוהלות בשיתוף פעולה עם עמותת 'איכות בשיקום', כאשר האחת, המטפלת במבוגרים, ממוקמת במרפאות החוץ של מרכז לבריאות הנפש ע"ש יהודה אברבנאל בבת-ים, והשנייה, המטפלת בילדים ומשפחות, נמצאת במרכז הקהילתי לבריאות הנפש ביפו.
פעילותן הטיפולית של היחידות מנוטרת ומוערכת על ידי צוות מקצועי, אשר בודק את ההשפעה של הפסיכותרפיה האינטנסיבית על איכות החיים ורמת התפקוד של מטופלינו, וכמו גם את עמידתה במדדי עלות-תועלת. בעתיד, פרויקט ההערכה ייתן עוגן אמפירי לעתירה מטעמנו להפוך את הטיפול הפסיכולוגי האינטנסיבי לחלק מסל הטיפול המוצע במסגרות הרפואיות הציבוריות.

תרומתך

"בזכות הטיפול אני נשארת בחיים, ובזכות הטיפול לילדים שלי יש אמא אוהבת, דואגת."

" אני למדתי מחדש שיש הקשבה בעולם. אני לא יכול לדמיין את ההחלמה שלי בלי העזרה הזו שקיבלתי."


פסיכותרפיה אינטנסיבית במסגרת 'לכל נפש' בנויה על שניים עד שלושה מפגשים שבועיים, למשך תקופה של שלוש שנים. עלות פגישה טיפולית במסגרת היחידה היא כמאה שקלים, מה שמסתכם לכ- 10,000 ₪ למטופל לשנה. מחיר זה הוא נמוך משמעותית מהמחיר המוצע בקליניקות פרטיות, וזאת בשל העבודה ההתנדבותית של צוות ההנהלה וההדרכה, יחד עם שיתוף הפעולה של מוסדות ברה"ן קיימים.

התרומה מוכרת במס הכנסה ע"פ סעיף 46 .

תרומתך תעזור לנו לממן טיפול שמהווה 'חבל הצלה' של ממש עבור מטופלינו, ואף יאפשר לעוד אנשים במצוקה להיחלץ מתוך מעגל משתק של כאב, פחד וניכור, ולהתחבר מחדש לחיים מלאים.

נשמח לראות בך שותף/ה לפרוייקט שלנו.


*הציטוטים שהובאו שייכים למטופלי העמותה, כאשר שמם נותר חסוי בשל חובת סודיות ושמירה על פרטיות.

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!