ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

הקמת ארכיון וידאו מאבקים חברתיים ע"ש אלי חמו

אלי חמו, אמן ומהפכן, בן הקטמונים בירושלים, חבר יקר ושותף לדרך ארוכה, תיעד במצלמתו במשך 30 שנה, הרבה מאבקים חברתיים בישראל.

לפני כשנה, לאחר מותו המצער, הוא הותיר לנו אוצר בלום של צילומי וידאו נדירים אלה.

אנחנו, חבריו ושותפיו לדרך, לקחנו על עצמנו את המשימה לארגן את כל מאות שעות ההיסטוריה המצולמת הזאת ולהקים ארכיון וידאו של המאבק החברתי בישראל.

ארכיון הוידאו של המאבק החברתי בישראל ע"ש אלי חמו, יהיה מקום פתוח וחופשי לכל, מקום דינמי ושיתופי בין יוצרים, אקטיביסטים, אמנים, אנשי קולנוע וחוקרים בדור הזה ובדורות הבאים.

אנו יודעים שזה היה רצונו של אלי - לשתף את העולם בעבודתו החשובה באופן חופשי למען המשך פעולות המאבק.

הרבה עבודה מצפה לנו: לעבור על כל מאות הקלטות בכל סוגי הפורמטים של הוידאו מראשיתו ועד היום, להפוך את כולם לקבצים דיגיטלים, לקטלג ולארגן, ולהעלות את הכל לרשת.

מדובר באלפי שעות עבודה ואנו מזמינים אתכם להצטרף, להשתתף ולתמוך בפרויקט החשוב הזה. כל תרומה תעזור ותקרב אותנו אל מימוש המשימה והגשמת החזון.

מה יהיה בארכיון

אלי השתתף כאקטיביסט עם מצלמת הוידאו שלו בצמתים חשובים ובפעולות המאבק החשובות ביותר בישראל במשך למעלה מדור, עד ליום שגופו בגד בו.

ברוב המקרים האלה הוא היה שם היחיד עם מצלמה והחומרים המצולמים נדירים ובלעדיים. למשל:

-- הפעילות של "בימת כיוון חדש" בשכונת התקווה באמצע שנות ה-80, שהעלתה לסדר היום הציבורי את יחסי הכוח החברתיים והעדתיים בישראל.

-- פעילות של אנשי חינוך בתחילת שנות ה-90 להקמת בתי הספר "קדמה" לחינוך עיוני שוויוני בשכונות, ובעיקר בשכונת התקווה בתל-אביב.

-- תהליך הקמתה של "תנועת הקשת הדמוקרטית המזרחית", התנועה החברתית שהוקמה באמצע שנות ה-90 ונאבקה על נושאים חשובים כמו הדיור הציבורי, חלוקת קרקעות שוויונית, אי-השוויון בחינוך והמשך הדיכוי התרבותי.

-- מאבקי הדיור בשנות ה-2000 נגד פינוי והריסות בתים של תושבי שכונות ועיירות פיתוח בבאר-שבע, לוד, קרית גת, כפר שלם ועוד.

-- תיעוד הפנתרים השחורים והפקת הסרט "הפנתרים השחורים מדברים" - המחאה החברתית החשובה של שנות ה-70, שאלי אף הספיק להשתתף בה כנער.

-- מאבקים נגד הכיבוש בגדה המערבית, כמו המאבק נגד הגדר, גזילת אדמות של חקלאים פלסטינים ושלילת זכויות אדם.

-- ועוד הרבה מאבקים למען זכויות אדם, שוויון זכויות וצדק חברתי שאת חלקם אנחנו מכירים וחלקם בטח יתגלו תוך כדי העבודה על הפרויקט.

דף הפייסבוק של הארכיון

לחצו כאן ועשו לנו לייק כדי להמשיך לעקוב

ראיון ליאיר ניצני בגלי צה"ל אודות הפרויקט

קטע וידאו נבחר: ירון לונדון - בימת כיוון חדש

ויקי שירן השנונה והמקסימה מול ירון לונדון לפני שלמד לחייך בסביבת מזרחים..

בימת כיוון חדש שכונת התקווה אמצע שנות השמונים.

צילום: אלי חמו

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 137 משקיעים
 • ₪20,740 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
32%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪50 ($14.29) מכתב הוקרה על התמיכה תמיכה זו תזכה אתכם בהצטרפות לרשימת החברים של הארכיון ובמכתב הוקרה מיוחד על התמיכה בהקמת ארכיון הוידאו של המאבק החברתי בישראל ע"ש אלי חמו. מינימום ₪120 ($34.29) עותק DVD של "הפנתרים השחורים מדברים" בנוסף לתשורה הקודמת, עבור תמיכה זו יוענק עותק עם הקדשה מיוחדת של הסרט התיעודי "הפנתרים השחורים מדברים" שביים, צילם וערך אלי חמו, יחד עם סמי שלום שטרית. מינימום ₪220 ($62.86) "זמן מרוקו" - ספר שיריו החדש של סמי שלום שטרית בנוסף לתשורות הקודמות, עבור תמיכה זו יוענק ספר שיריו החדש של סמי שלום שטרית "זמן מרוקו" בהוצאת בימת קדם לספרות. "זמן מרוקו" הוא ספר השירים החמישי של שטרית. קדמו לו "שירים באשדודית" (אנדלוס 2004) ו"יהודים" (נהר 2008). שירים רבים בקובץ הזה עוסקים בשאלת המולדת, או החיים בין מולדות, בין זהויות ותרבויות, בין שפות ובין חלומות. מינימום ₪320 ($91.43) "המהפכה האשכנזית מתה" - ספר מאמרים בעריכת אלי חמו (אזל בחנויות) בנוסף לתשורות הקודמות, עבור תמיכה זו יוענק הספר "המהפכה האשכנזית מתה" בהדפסה מיוחדת לפרוייקט זה. בספר זה שיצא בשנת 1999 בהוצאת בימת קדם לספרות, קיבץ אלי חמו עשרות מאמרי דעה והגות של סמי שלום שטרית בענייני חברה, תרבות ומדינה. הספר הפך מאז לקלאסיקה של כתיבה מזרחית רדיקלית. מדבריו של אלי חמו, עורך הספר: "עקבתי מקרוב אחרי כתיבתו של סמי שלום שטרית וקראתי בלהיטות כל מאמר, תוך התבוננות בדיאלוג שלו עם המציאות הישראלית בכלל ועם התקשורת בפרט. שטרית יוצא באומץ לב, בעימות רעיוני חזיתי עם ההגמוניה". מינימום ₪500 ($142.86) הזמנה זוגית לאירוע השקת הארכיון בנוסף לתשורות הקודמות, עבור תמיכה זו תוענק הזמנה זוגית לאירוע מיוחד בו יושק ארכיון הוידאו של המאבק החברתי בישראל ע"ש אלי חמו. באירוע יופיעו מוסיקאים, אמנים וחברים וכן יוצגו קטעים נבחרים מהארכיון. לתומכים בקטגוריה זו יוענו כל התשורות הקודמות במאי 2015, ואילו ההזמנה לאירוע ההשקה תוענק עם השלמת הפרוייקט. 44 זמינים מתוך 50 מינימום ₪1,500 ($428.57) לארגונים ועסקים פרטיים - פרסום באתר הארכיון אם אתם ארגון או עסק פרטי אשר מאמינים בתפיסות והעקרונות של מוסר וצדק חברתי בהם האמין אלי חמו, נעניק לכם מקום לפרסום הארגון או העסק באתר הארכיון, למשך שנה אחת (כפוף לשיקול מפעילי הפרויקט. לשאלות פנו אלינו). כל זאת בנוסף לתשורות הקודמות אשר יוענקו במאי 2015. 10 זמינים מתוך 10 מינימום ₪3,000 ($857.14) פרסום חסות קבועה לאתר הארכיון אם אתם ארגון או עסק פרטי אשר מאמינים בתפיסות והעקרונות של מוסר וצדק חברתי בהם האמין אלי חמו, נעניק לכם פרסום מובלט באתר הארכיון בנוסח: "ארכיון זה הוקם בחסות ארגון ..." (כפוף לשיקול מפעילי הפרויקט. לשאלות פנו אלינו). כל זאת בנוסף לתשורות הקודמות אשר יוענקו במאי 2015. 3 זמינים מתוך 3 מינימום ₪3,000 ($857.14) כונן קשיח של של חומרי הארכיון לפי בחירתכם למעוניינים, נכין כונן קשיח של 500 ג'יגה ובו חומרים באיכות מירבית על-פי בחירתכם מתוך אינדקס הארכיון. זאת בנוסף לתשורות הקודמות (חוץ מפרסום וחסות) ואשר יוענקו במאי 2015. 5 זמינים מתוך 5
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!