ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

מקימים את החממה לבריאות קהילתית

אחרי שנים של עבודה עם משפחות, קהילות ומערכות-חינוך, אנחנו פותחים מסלול שיכשיר מנהיגי-בריאות קהילתיים ויתמוך בפרויקטים שלהם.

ד"ר אורי מאיר צ'יזיק הוא מומחה למסורות תזונה מקומיות, שעוזר למשפחות ולקהילות לגלות איך לחיות חיים בריאים יותר.
זאת השנה השנייה שבה ד"ר מאיר-צ'יזיק מנהל את המסלול להנהגת הבריאות והסטודנטים כבר מתחילים ליצור גם-הם פרויקטים לשינוי שיביא את הכלים ואת הידע לכל בית.

אנחנו צריכים את ההשתתפות שלכם כדי שעוד מנהיגי בריאות יוכלו לפעול בקהילות שאינן יכולות לתמוך בעזרה הזו!


כבר למעלה מעשור שאנחנו מתעסקים באוכל, תזונה ומסורות מקומיות. אורי התחיל כהיסטוריון באקדמיה שמתעניין באופן שבו אכלו כאן לאורך ההיסטוריה. אחר-כך המשיך להעמיק בדרך בה התייחסו הרופאים בעבר לאוכל ולתזונה, ולבסוף הגענו למסקנה שמה שחשוב בשביל הבריאות אלה הקהילות שלנו

בצוות שלנו, כבר הספקנו לאגור המון ניסיון בשינויי תזונה, בתחום הבריאות וביצירת תהליכי שינוי בקהילות, מערכות חינוך ומשפחות. אנחנו רוצים להרחיב את היכולת שלנו לעזור למי שזקוקים לכך.

מה נעשה עם הכסף?

נעבוד לשיפור הבריאות בקהילות שונות.
כבר עכשו יש לנו קבוצה נהדרת של סטודנטים שאיתם אנחנו נמצאים במסע מופלא למחקר היסטורי, תזונתי, עצמי וקהילתי.

מטרת החממה היא לסייע לסטודנטים ולבוגרים לפתח ולהוציא לפועל פרויקטים קהילתיים לבריאות. החממה תעניק:
✓ ליווי של ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק לייזמות-בריאות בקהילה.
✓ עזרה של מדריכים בבניית התוכנית.
✓ מנטורים מתנדבים שונים במגוון הנושאים שיעלו המשתתפים.
✓ הדרכה לעבודה קהילתית ממרכז "שדמות" במכללת אורנים.
✓ סיוע במציאת מסגרות מתאימות להפעלה הפרויקטים.
✓ יצירת קשר עם מערכות חינוך, רשויות וקרנות להגשמת הפרויקטים.

בשביל הקמת פרויקטים אנחנו צריכים מימון קהילתי. יש קהילות שלא יכולות לממן את העזרה שלנו, ויש סטודנטים שלא יכולים להרשות לעצמם ללמוד.
כאן אתם נכנסים לתמונה - בעזרת הכסף שלכם נוכל להכשיר יותר פעילים, נוכל לסייע ליותר קהילות ונוכל להקים יותר פרויקטים שדורשים זמן ואורך-נשימה.

השותפות שלכם במימון החממה תעזור לנו ליצור מרחב בו יקבלו סטודנטים ובוגרים תמיכה בבנייה מעשית של פרויקטים:
✓- להקים קואופרטיבים של יצרנים
✓- לשנות את התזונה בגני ילדים
✓- להעביר הרצאות במוסדות שונים
✓- לחנך לבריאות
✓- לחזק צרכנות מקומית
✓- לבסס חשיבה יצירתית על כלכלה מקומית לחיזוק הקהילות
✓- ולפתח פרויקטים שעוד לא חשבנו עליהם בכלל... לטובת כולנו!

מה אם לא נצליח לגייס את כל הסכום?
אנחנו כאן. אנחנו ממשיכים לחקור וללמד, ממשיכים לצעוד בדרך החשובה הזו. זו המשימה שלנו. כל שקל שתתרמו לנו ישמש אותנו בקידום הבריאות, בשיפור הסביבה ובחיזוק קהילות שזקוקות לכך, בעזרת מגוון הכלים שיש לנו. אנחנו נדאג לזה.

אחרי סיום הפרויקט כאן במימונה, תוכלו להמשיך לתרום לחממה. צרו קשר איתנו:
אורי 052-2976638
ענת 052-3633489 anati@mazon-izun.com
טלי tali@mazon-izun.com

ואם אנחנו כבר בנושא של כסף - יש עוד דרכים לתמוך בקהילה. הנה מה שאני חושב על השימוש שלנו בכסף ועל האופן בו ראוי להשקיע אותו - בקהילה:

הנבחרת

ליקטנו שלושה מתנדבים מתוך קבוצת הסטודנטים המופלאה שלנו, שהסכימו לשבת מול מצלמה ולספר קצת על המסלול ל"הנהגת הבריאות".
כל אחד מהם רואה את הדברים מנקודת מבט שונה, וביחד הם מספרים על הייחוד של התוכנית הזו שאין שנייה לה בארץ - גם העמקה מחקרית, גם תהליך אישי וגם עבודה בקהילה.

אם תתרמו לנו, נוכל להמשיך ולפתח את מאגר הידע והיצירתיות, וליצור פרויקטים נפלאים לקידום בריאות בגני-ילדים, מטבחים מוסדיים, עיריות, מפעלים, מועצות אזוריות ועוד...

מי אתה, ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק?

כמו שכתבתי למעלה - אני היסטוריון של אוכל ותזונה. כתבתי את הדוקטורט שלי על השימוש שנעשה באוכל לצורכי ריפוי לאורך ההיסטוריה המקומית. בנוסף למחקר בכתבי הרמב"ם ורופאים נוספים, התמקדתי בחקר מסורות האוכל המקומיות - ליקוט צמחי-בר למאכל, אפייה מסורתית עם שאור, שימור אוכל בהתססה וכבישה ועוד מסורות תזונה....
יש כבר די הרבה סרטונים של הרצאות שלי שהועלו ליוטיוב. הנה אחת ההרצאות שהתכבדתי לתת לקהל גדול של גננות:

סרטון הפספוסים שלנו

מכיוון שאנחנו לא עורכי וידאו מקצועיים (שמתם לב, הא?), יצאו לנו כל מיני קטעים שחשבנו שחבל לפספס.
הנה אנחנו ברגעי-מאחורי-הקלעים שלנו:

הנהגת הבריאים או רפואת החולים?

בעשור האחרון יצא לי לעבור וללמד במוסדות רבים בישראל – ממוסדות אקדמיים, דרך מכללות ועד מסגרות לגימלאים וללומדי חוץ. מכל אלה השכלתי ונהניתי, אולם מצאתי שחסר מסלול לימודים שייגש אל הידע ההיסטורי והתזונתי הקיים כאל מכלול תרבותי, חברתי וקהילתי ויעניק כלים למחקר ולטיפול פרטני כאחד. כמטפלים העוסקים בבריאות אנחנו נוטים רוב הזמן לעסוק במחלות, אבל כהיסטוריון אני יודע שזה לא תמיד היה כך.

לא מזמן שמענו מאחת החקלאיות האורגניות שאנחנו עובדים איתן על המצב הזה בו אנשים מגיעים לקנות מזון אורגני כשהם כבר חולים. כך גם בקליניקה שלי, וזה נראה לנו הגיוני. אבל בתפישת העולם של רופאי העת העתיקה לא היה הדבר כך – הם פנו גם, ובמיוחד, אל הבריאים.


בריאות הציבור מול בריאות הקהילה

יש תחום מדעי כזה בשם "בריאות הציבור". בריאות הציבור היא המדע הסטטיסטי של התחלואה בעידן המודרני – אוספים מידע רב ככל שניתן ומנתחים אותו כדי להבין את המגמות והשינויים בתחלואה.
אז מה אנחנו יודעים שצריך לעשות כדי להיות בריא? לאכול ירקות זה בריא, לעשות התעמלות זה בריא, להיות רגוע זה בריא. הסעיפים האלה ב'הסברת הבריאות' המודרנית אמנם עוזרים במשהו, אבל יש בהם תזכורת לנקודה העיוורת שלנו – ההתמחות הרפואית שלנו כיום מקרבת אותנו מאוד להבנת הפעילות של החלקים הכי קטנים בגוף, אבל מרחיקה אותנו מהבנת הפעולה האנושית הכוללת.

בהרצאות שאני עורך בנושא נזקי הסוכר המסקנה המתבקשת היא שכדאי להפסיק לצרוך סוכרים מעובדים. התגובות נעות לרוב בין "איך אני אעשה את זה כשיש כל-כך הרבה סוכר מסביב?" לבין "אם אפסיק לאכול סוכר אז לא יהיה טעם יותר לחיים שלי". אולי זה יפליא אתכם לקרוא – אבל אני סבור שהטענות הללו נכונות – זה מאוד קשה להפסיק לאכול סוכר. זה קשה עד בלתי-אפשרי בתרבות שבה סוכר מייצג תכונות נחשקות כמו אהבה, יצירתיות, תאווה ותשוקה. אכן, התשובה לצורך שלנו לשמור על הבריאות נמצאת בתרבות ונעוצה בקהילה.

ממחקרים רבים עולה שאחד הגורמים החשובים ביותר לאיכות ולאריכות החיים שלנו היא הקהילה שלנו, ובעיקר מידת הלכידות שלה. הקהילה לא משפיעה רק על הביטחון האישי שלנו, על מצב הרוח שלנו ועל התמיכה שאנחנו מקבלים במצבי מצוקה, אלא היא גם מתווה את התרבות שבה אנחנו חיים, את הדברים שאנחנו רואים בהם ערך. אם אכילת סוכר נחשבת מזיקה בקהילה שלנו אז סביר להניח שלא נאכל סוכר, לעומת זאת – אם רק אנחנו רואים את הנזקים של הסוכר אז נתקשה מאוד ללכת נגד הזרם הסוחף שרואה בממתקים אמצעי להשפעת חיבה על נכדים, רואה בעוגות את עיקר המסיבה ורואה בשוקולד סמל לאהבה.

כל זה איננו מוריד מהאחריות האישית שלנו, אלא עוזר לנו להבין את המערכת שבה אנחנו חיים. מתוך הבנת המנגנונים הללו אנחנו יכולים למנף את התובנות לעשייה משמעותית שתתמוך בשינוי שאנחנו מבקשים מאנשים ליצור באורחות חייהם.


הנהגת הבריאות

אגרות "הנהגת הבריאות", ז'אנר ספרותי ברפואה הוותיקה שימשה באזורנו לאורך ההיסטוריה, נכתבו עבור הבריאים. איגרות הז'אנר, אחת מהם נכתבה ע"י הרמב"ם, נועדו לשמירה על הבריאות ולא עסקו בתרופות או בסימפטומים. הכללים נגעו בכל תחומי החיים – החל ממה כדאי לאכול, דרך איך לישון, איך להתקלח וכלה באופן ההתנהגות הרצוי לצורך כך.

זו דרך המחשבה שאנחנו מבקשים להחיות – רפואה שלא עוסקת במחלות או בריפוי סימפטומים, אלא דווקא נועדה לבדוק מהם הגורמים שמביאים לתחלואה ומוציאים אותנו מאיזון.

קבצים נוספים

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 69 משקיעים
 • ₪13,785 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
27%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪50 ($14.29) מייל והצטרפות לעמיתי החממה תקבלו מייל תודה אישי מד"ר אורי מאיר-צ'יזיק ונצרף אתכם לרשימת עמיתים החממה. תקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪75 ($21.43) מארז חג מקומי דבש ענבים מקומי, צימוקים טבעיים מעמק האלה וחומץ בן-יין אורגני אדום. מתנה נהדרת וחגיגית - דבש מתוק שכולו 100% מענבים טבעיים, צימוקים מיובשים בשמש ללא חומרים משמרים וחומץ בן-יין אדום מהיין האורגני של יקב חרשים. תאמו עם אורי לקבלת המתנה - uri@mazon-izun.com מינימום ₪150 ($42.86) חולצת מנהיגי-בריאות חולצה מרהיבה של פרויקט "החממה לבריאות קהילתית". וגם נצרף אתכם לרשימת עמיתים החממה. תקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪200 ($57.14) ספר עם הקדשה הספר "דברים שאוכלים מכאן" עם הקדשה אישית. עם תרומתכם תצטרפו לעמיתי החממה - תקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪275 ($78.57) התבלינים של אורי מארז תערובות תבלינים שאורי מכין בעצמו (4 צנצנות). תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪350 ($100.00) סיור או סדנא עם אורי השתתפות בסיור ליקוט, סיור אוכל מקומי או בסדנת בישול של אורי לבחירתכם (מפגש אחד). תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪500 ($142.86) סעודה חגיגית ולימוד משותף השתתפות בארוחת תודה חגיגית ב"מקומי" (נווה-איתן) כולל הרצאה ושיחה עם אורי. הסעודה תתקיים ב-15.10, יום רביעי, החל משעה 19:00. תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪750 ($214.29) שיחת ייעוץ אישית אורי יגיע אליכם לשיחת ייעוץ אישית בנושאי תזונה ובריאות. תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪1,350 ($385.71) ארבעה ימי סיור מרתקים הצטרפו לארבעת הסיורים המרתקים של שנה א' במגמה להנהגת הבריאות. תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪4,000 ($1,142.86) הרצאה בתזונה ובריאות אורי יבוא להרצות ולענות על שאלות אצלכם בקהילה או במקום לבחירתכם תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪7,000 ($2,000.00) מילגה נדיבה! תודה ענקית על שאתם מאפשרים את הרחבת מעגל מנהיגי הבריאות. מדרגת התמיכה הנדיבה הזו תאפשר לכם לרשום מי שתרצו לשנה של "הנהגת הבריאות", כולל ארוחות צהרים והשתתפות ב-4 סיורים לאורך השנה!! תודה רבה על השתתפותכם בהקמת החממה - אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה. מינימום ₪17,000 ($4,857.14) יקירי הקהילה ונאמני החממה בואו נעבוד ביחד - קבלו פרויקט קהילתי לבחירתכם! בחממה של המסלול להנהגת הבריאות, אחד הסטודנטים יבנה בשיתוף אתכם תוכנית התערבות/פרוייקט קהילתי בנושאי תזונה ואורח חיים בריא. אתם מצטרפים לעמיתי החממה ותקבלו עידכונים על פרויקטים חדשים ונזמין אתכם לכנס השנתי של החממה.
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!