ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

זה הרבה יותר מסוכן ממה שמספרים לכםתארו לכם את מדינת ישראל ללא הכנרת, מדינת ישראל שבה לא תוכלו לטייל בשבילי ונחלי הגולן הפראיים והיפים. תארו לכם שביום אחד, לא כל כך בהיר, תאבדו את פרנסתכם ואולי גם את ביתכם. יום כזה עשוי להגיע אם ממשלת ישראל תחליט להפקיר את הגולן לידי חברת נפט אמריקאית.

בשנים האחרונות, עם השתכללות טכנולוגית הפקת הגז והנפט, יותר ויותר קידוחי נפט בלתי קונבנציונאלים מתבצעים בעולם. בעוד שמדינות המערב השכילו ללמוד מאסונות שקרו בעולם ובעקבותיהם שינו את מדיניות הפיקוח וההגבלה של חברות הנפט, וחלקן אף אסרו בשטחן הפקת נפט בלתי קונבנציונאלית, חוק הנפט הישראלי שנחקק בשנת 1952 מתיר ליזמים חופש פעולה אדיר שגודל השלכותיו על האדם והסביבה איננו נלקח בחשבון. ניסיונות שנעשו עד היום בכנסת להחיל על חוק הנפט תקנות להגנת הסביבה נדחו.

[אסון מפרץ מקסיקו הוביל את מדינות אירופה למסד "דירקטיבה אירופית" היוצרת סטנדרטים אירופאים אחידים ומחייבים לחקיקה בכל תחום קידוחי הגז והנפט בים, מהחיפוש, דרך ההפקה ועד לשלב נטישת הבאר.]

למה אנחנו מתנגדים?

ביולי 2014 קיבלה חברת אפק נפט וגז בע"מ (חברת בת של ג'יני אנרג'י האמריקאית) רשיון לביצוע קידוחים לאיתור נפט בשטח המשתרע על פני 396,000 דונם ברמת הגולן. על פי פרסומי החברה למשקיעיה בנאסד"ק, הנפט הקיים בגולן הוא נפט מצורת tight oil – "פצלי נפט". הכוונה לנפט הכלוא בקרקע ועל מנת לשחררו יש להשתמש בכמויות מים רבות מאוד (מיליוני ליטרים לכל באר) ופעמים רבות גם בכימיקלים רעילים ומסרטנים. שיטות הפקה בלתי קונבנציונאליות כגון fracking, חמצות וחימום תת הקרקע אינן מוכרות בישראל ובמדינות רבות נאסרו על פי החוק (ניו יורק, גרמניה, צרפת), או מצויות תחת הגבלות מחמירות, היות שהסיכון הסביבתי והבריאותי שיש לקידוחים אלו הוא רב.

[מפה של חברת אפק המציגה את אתרי הקידוח המיועדים. כל הנקודות נמצאות באגן ההיקוות של הכנרת. המרחק בין נקודות הקידוח לישובים בחלק מהמקרים קטן מקילומטר אחד. קוטר המקדח אינו בגודל רגיל לחיפוש, אלא בגודל של מקדח הפקה, כלומר נקודות אלו מיועדות בהמשך כנראה גם להפקה]

מי אנחנו?

קבוצת אזרחים מהגולן ומכל רחבי הארץ הרואים בשמירה על האזור אינטרס חברתי וסביבתי חשוב לעתידה של מדינת ישראל.
מרגע שגילינו על התכנית לקדוח בגולן פעלנו ללא לאות לחקור לעומק את הנושא ולהביא את מלוא המידע לידי הציבור, רשויות החוק והארגונים הסביבתיים. הצלחנו להביא תוך שבועיים לכתיבת קרוב ל-1000 מכתבי התנגדות לועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ובמהלך הדיון שהתקיים עם חברי הועדה נכחו באולם מאות מתנגדים, מומחים, ארגונים כגון אדם טבע ודין וגופי מחקר כגון המכון לחקר הכנרת, אשר הציגו את הסכנות הצפויות להתרחש אם יאשרו את הקידוחים. במקביל לדיון בועדה המחוזית עתרנו לבג"ץ נגד השימוש הכוזב במונח קידוחי נפט רגילים עבור חיפוש נפט כלוא, ולמען יצירת חיץ ברור בין הדיון בקידוחי הניסיון ואישורם לבין קידוחי ההפקה.
בזכות פעולות אלו הועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את קידוחי הניסיון תוך קביעת הגבלות ותנאים כגון איסור על שתי נקודות קידוח וסיפוח נציג נבחר מטעם התושבים לצוות המפקח על הקידוחים. כמו כן, הדיון בועדה המחוזית הסתיים בכך שנציג המשרד להגנת הסביבה ונציג הארגונים הירוקים התנגדו לאישור קידוחי הניסיון ונציגים אחרים נמנעו.


[דיון בועדה המחוזית לתכנון ובנייה ב-19.6.2014 בהשתתפות מאות מתנגדים שקראו לא לאשר את קידוחי הניסיון כל עוד רמת הסיכון לכנרת ולסביבה לא נחקרה לעומק על ידי המדינה]

אנחנו זקוקים לתמיכה שלכם


עד היום פעלנו באופן עצמאי ומימנו את המאבק מכיסנו הפרטי, תוך כדי שאנחנו מנסים לנהל שגרת יום רגילה בעבודה ועם המשפחות שלנו. תחומי הפעילות כוללים איסוף מידע מדעי לגבי שיטת ההפקה והסיכונים הכרוכים בה, מפגשים עם שרים וחברי כנסת, יצירת קואליציה רחבה עם כל הארגונים התומכים היום במאבקנו (אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, גרינפיס, תנועת המושבים), פעילות הסברתית לציבור ומול כלי תקשורת לסקר את מאבקנו כדי להבטיח שמירה על האינטרס הציבורי והסביבתי.

כל זאת כרוך בהוצאות רבות כמו שכירת עורכי דין, מומחים ואנשים מקצוע, עתירה לבג"ץ, רכישת ציוד לוגיסטי ותפעול של מטה מאבק באופן שותף, ארגון ימי עיון ועוד...
כל סכום יקנה לכם תשורה צנועה ותודה ענקית!
אתם יכולים להיות חלק מזה, ביחד נציל את הכנרת והגולן מאסון !

מידע נוסף על פעילותנו ניתן לקרוא בדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/stopneft?fref=ts
מוזמנים לחתום על העצומה שלנו:
http://www.atzuma.co.il/golanyarok

קבצים נוספים

חפשו אותנו ב

תגובות

הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!