ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

אנו מאמינים שזוהי שליחות דרמטית והזדמנות חד פעמית של הדור שלנו, דור הבנים והנכדים, לשמר, לתעד ולקשור מחדש את החוטים אל הסבים שלנו ודרכנו אל הילדים שלנו וזאת רגע לפני שהדור הוותיק כבר לא איתנו. עזרו לנו לעשות זאת, כאן >>>

סדרת סרטים קצרים – על מה אנחנו מדברים?

הרעיון מהמם בפשטותו. יש לנו שנים מאוד ספורות לעשות את החיבור, בזמן שעדיין חיים איתנו אנשים, גברים ונשים שהם זיכרון חי לידע של העבר העתיק. עוד כמה שנים והאופציה הזו תחלוף. אנחנו נרצה לחרוש את הארץ לאורכה ולרוחבה. בדומה לסרטון שהפקנו על נשות קוצין (ראו בהמשך), נפגוש את הדמויות המוכרות והפחות מוכרות, גברים, נשים, משפחות, שזוכרות או עדיין מקיימות מסורות של שירה ומוסיקה על פי הידע שעבר מדור לדור. שירים ליולדת, ועד שירי קינה, שירת קודש ושירים עממיים לכל עת והתכנסות בשפות יהודיות שונות, שירת יחידים, משפחה וקהילה.
כמה דוגמאות לסרטים אותם נרצה לעשות:
1.דמותו של הפייטן / החזן השכונתי – נרצה להתמקד בכמה סיפורי מופת של פייטני קהילה, לנסות להבין מי הם ומה הסוד שלהם?
2.טקסי שירת נשים – טקסים המבוססים של שירה ייחודית לנשים.
3.משפחות שרות – על השירה בתוך המשפחה כמודל של העצמה של האדם וחיבור בין דורות
4.סרטי מסע של צעירים שונים המנסים לפגוש שוב את צלילי ילדותם ולחפש דרכם את החיבור עם הדורות שלפניהם

וכאן אתם מוזמנים להיכנס לתמונה:

הצלחנו לגייס סכום ראשוני על תנאי, כלומר, עבור כל שקל שנגייס כאן - קרן העזבונות תשלים שקל משלה. אנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים למאמץ החשוב הזה. זוהי הזדמנות קצובה בזמן. אנו פועלים מתוך תודעה שעל הדור שלנו חלה האחריות לחדש ולהעמיק את הקשר אל השורשים העמוקים של תרבותנו. מתוך כך אנו פועלים לשמר, לתעד ולהפיץ את אוצרותיו החבויים של עולם הפיוט העברי כפי שנשתמר במסורת ובתרבות היהודית ברחבי העולם.

מדוע מוזיקה בכלל ופיוט בפרט?

אנחנו יודעים שמוזיקה היא מדיה מקרבת לבבות המחברת ומגשרת בין תרבויות, דורות, קהילות, תקופות והשקפות עולם שונות (דתיים וחילוניים, ישראלים ויהודי התפוצות, יהודים ושאינם יהודים) - אותו שיר שהושר בתקופות שונות, בסיטואציות שונות, בסולמות שונים ובכלים שונים, הוא גשר ברוח ובמעשה.
הפיוטים הם אוצר בלום של ידע. "שירת הפיוט היא גם פעולה בעלת גוון חברתי שהיא הרבה מעבר למשמעויות הדתיות של הטקסטים. שירת הפיוט מסמנת קשר ישיר בין ההווה לעבר, מחברת בין מרחבים גיאוגרפים שונים, מסמלת את הרציפות ההיסטורית של השימוש בשפה העברית, וקושרת בין היוצרים הקדומים לאלו מבני זמננו" (אדווין סרוסי). הפיוטים חושפים את התרבות היהודית-ישראלית בדרכים יצירתיות ומקוריות.

תיעוד נשות קוצ'ין:

הוכחנו כבר שאנחנו יודעים את מלאכת החיבור המורכבת הזו. בשנה שעברה הפקנו בין השאר סרט קצר המספר את סיפורן של נשות קוצ'ין - סיפורן של שבע נשים השרות ומספרות על שירת הקודש אותה למדו בילדותן. הן משמרות ומחדשות אותה בה בעת, מתחזקות ונהנות ממנה, ומנסות להעביר אותה הלאה לילדיהן ולנכדיהן. הן מספרות על קהילה מיוחדת במינה, בה למדו הבנות והבנים יחד את לימודי הקודש. כך זכו גם הן באוצר.

מרדיו דמשק לבית הכנסת:

סרט נוסף שהפקנו השנה מתאר את דמותו הכמעט אגדית של המוזיקאי והפייטן משה אליהו, כפי שנחרט בזכרונם של תלמידים, מעריצים ובני משפחה. איש שנגע בלבם של רבים, יהודים ומוסלמים כאחד, בכל מקום בו שר וניגן. בין אם היה זה בבתי הכנסת, על במות קונצרטים, באירועי שמחה מאולתרים, או בתזמורת רשות השידור.

מי אנחנו?

אתר 'הזמנה לפיוט' נוסד לפני קרוב לעשר שנים מתוך רצון ושאיפה לחשוף ולהכיר לקהל הרחב את עולם הפיוט על שלל מסורותיו. אלפי שנים ליווה הפיוט את העם היהודי בגלויות השונות ודווקא בארץ כמעט ונשכח.
אתר הזמנה לפיוט, ביקש בהיווסדו, לשלב את הפיוט בעולם התרבות הישראלית, להפגיש אותו עם קהלים רחבים ככל האפשר, לשמר ולתעד את הקולות לפני שהם אובדים מן העולם.
כיום, לאחר עשר שנות פעילות מאומצת של האתר - עולם הפיוט לא מפסיק לרתק אליו עוד ועוד קהלים, פסטיבל הפיוט הירושלמי לקראת שנתו השביעית ואמנים ויוצרים מכל קצות הקשת היצירתית מלחינים מחדש, שרים פיוטים.
צוות האתר כולל אנשי חזון ומעש, מיטב התחקירנים מכל המסורות ואנשי אקדמיה. צוות שעובד בתחושת שליחות ומסירות עמוקה לנושא, מתוך אהבה ואמונה במקומו החשוב של הפיוט במרקם התרבותי של החברה הישראלית.

חפשו אותנו ב

צוות הפרוייקט

תגובות

הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!