ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

בקצרה

למעלה מאלף מבקשי מקלט כלואים בכלא "חולות" בתנאים קשים, הרחק מהעין הציבורית ומקהילות מבקשי המקלט בערים. מטרת הפרוייקט לסבסד ביקורים שבועיים לבנות זוג, משפחות וחברי הכלואים (רבים בקהילות איבדו את מקום עבודתם או שבן משפחתם נכלא והם מצויים בקשיים כלכליים).

באמצעות הביקורים השבועיים אנחנו שואפים לחזק את הקשר בין הכלואים לקהילה, לשבור את הבידוד בו הם נמצאים, ולתמוך בהם אל מול הלחץ המופעל עליהם לחתום על "חזרה מרצון" לארצות המוצא.

מיהם מבקשי המקלט?

בשנים האחרונות נכנסו למדינת ישראל כ- 50,000 מבקשי מקלט שנמלטו מאפריקה. 70% מהם הגיעו מאריתריאה, בה שוררת דיקטטורה דכאנית שדבק בה הכינוי "צפון קוריאה של אפריקה". מפלגת השלטון, שהיא גם המפלגה היחידה המותרת בחוק, מנהיגה מציאות של גיוס כפוי בתנאי עבדות ללא תאריך שחרור, חטיפות, עינויים וכליאה בתנאים קשים, הגבלות חמורות על חופש התנועה ועוד.

מבקשי מקלט אחרים נמלטו מרצח העם והטיהור האתני בסודאן, שם נרדפים בני מיעוטים על ידי כנופיות חמושות הפועלות בשליחות המשטר. רצח, אונס, חטיפות, עינויים ואיומים הם עניין שבשגרה עבור אלו שנמנים על קבוצות אתניות מסויימות.

נגד נשיא סודאן, עומאר אל באשיר, הוגשה תביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בשמת רצח עם מתמשך בדארפור ונאסר עליו להכנס למדינות רבות במערב, בינהן ארה"ב.
עוד על המציאות בארצות המוצא של מבקשי המקלט ניתן לקרוא בקבצים המצורפים.

יחסה של מדינת ישראל אל מבקשי המקלט

"דרשתי מהאוצר תוספת תקציב להגדלת מתקני השהייה ועד שתהיה לי אפשרות לגרש אותם אני אכלא אותם כדי להמאיס עליהם את חייהם" - אלי ישי, אוגוסט 2012

ממשלת ישראל, אשר יזמה וחתמה על אמנת הפליטים הבינלאומית, לא זו בלבד שאינה בודקת את בקשות המקלט של האנשים הללו, אלא שהיא מנסה ככל יכולתה למרר את חייהם על מנת לגרום להם לחתום על הסכם "חזרה מרצון" במסגרתו יוחזרו אל ארצות המוצא שלהם, בהן מצפה להם גורל של נטילת זכויותיהם הבסיסיות, מאסר ממושך, עינויים ואף מוות. הסכנה גדולה במיוחד עבור אלו שברחו והוחזרו למדינתם.

כלא חולות

בינואר 2012 חוקקה כנסת ישראל תיקון לחוק למניעת הסתננות שמאפשר את כליאת מבקשי המקלט. בית הדין הגבוה לצדק פסל את התיקון ופסק כי הוא מהווה "פגיעה חמורה ובלתי מידתית בזכות לחירות אישית" וסותר את חוקי היסוד של מדינת ישראל. לאחר פסילתו חוקקה הכנסת תיקון נוסף בנובמבר 2013, במסגרת תיקון עוקף בג"צ זה, הוכשר לשימוש "מתקן השהייה הפתוח חולות". תיקון זה נמצא אף הוא בדיון בבג"צ, והיועץ המשפטי לכנסת התבטא בעניין ואמר כי "המגבלות במתקן 'הפתוח' למהגרים יהפכו אותו לכלא".

ואמנם, מתקן "חולות" מוקף בגדר תיל ומנוהל על ידי רשות בתי הסוהר, על האסירים להתייצב בו שלוש פעמים ביום לרישום נוכחות, ומי שנעדר מהספירה ללא אישור ונתפס, נעצר ונכלא בכלא "סהרונים" הסמוך.
כלא חולות יכול להכיל 3,300 בני אדם, 3,300 מבקשי מקלט הכלואים ללא משפט, ללא תאריך שחרור וללא כל וודאות לגבי עתידם.

בחודש ינואר 2014 נעצרו ברחבי הארץ מאות מבקשי מקלט ונלקחו אל הכלא. אחרים שפגה אשרת השהייה שלהם וניסו לחדש אותה, קיבלו במקומה זימון להתייצב ב"חולות", בני אדם עם משפחה וחברים שבוקר אחד נתלשו מחייהם ומכל המוכר להם והושמו מאחורי סורג ובריח.

על רקע זה התחלנו בביקורי סולידריות בכלא "חולות" ועתה אנחנו שואפים למסד את הביקורים לכדי פרוייקט בר קיימא עד לשחרור כל הכלואים. הביקורים נעשים במקביל למאבק מבקשי המקלט במספר ערוצים בדרישה לבחון את בקשות המקלט שלהם ולהעניק להם זכויות בסיסיות לפי הסטנדרטים הנהוגים במדינות המערב החתומות על אמנת הפליטים הבינלאומית.

פרוייקט הביקורים בכלא "חולות"

מטרת הפרוייקט לקיים ביקורים סדירים בכלא חולות בכוונה לתמוך במבקשי המקלט הכלואים במאבקם להכרה כפליטים, ולעודד את רוחם אל מול הלחץ שמפעילות עליהם הרשויות לחתום על הסכם "חזרה מרצון" לארצות המוצא שלהם, בהן נשקפת סכנה ממשית לחירותם ואף לחייהם.

בתוך שגרה שוחקת, מדכאת ונטולת אפשרות בחירה או חירות, הביקורים שלנו חיוניים. הם מהווים כמה שעות של מפגש, שיחה ערה והקשבה- זמן לפרוק ולספר על הנעשה בפנים, זמן לשבת עם חברים ותיקים ולדעת שמה שרחוק מהעין ממש לא רחוק מהלב, זמן לכתף תומכת ואוזן קשבת מצדנו, זמן גם לצחוק ולשחרור.

הביקורים שלנו הכרחיים לא רק לכלואים אלא גם לנו הישראלים, הם מציבים לנו בכל פעם תמונת ראי של המציאות הנוראית, של המדיניות העקומה והבלתי נסלחת. הביקורים האלו הם תזכורת לרעה החולה הזו ולסיבה שבעטיה אסור לנו להרים ידיים, תזכורת למה שצריך וראוי לפעול לביטולו. תזכורת לכך שאי שם, בלב מדבר כלואים פליטים שכל פשעם היה לנוס על חייהם.

בביקורים השבועיים משתתפים מדי שבוע נציגי ומנהיגי קהילת מבקשי המקלט ואזרחים מקרב הציבור הישראלי שנחשפים אל מצבם של הכלואים ואל סיפוריהם האישיים.

למה תשמש תרומתכם/ן?

* לנסיעה:

עלות אוטובוס מתל אביב ל"חולות" - 2,400 שקלים

מהקהילה מגיעים מדי שבוע כ- 30 עד 40 אנשים, ביניהם בנות זוג, בני משפחה וחברי הכלואים. שאר שנוסעים הינם פעילים ותומכים ישראלים ובינלאומיים.

נגבה מהנוסעים דמי נסיעה בסך 20 שקלים, כאשר מי שידו אינה משגת ישלם פחות ומי שיכול לשלם יותר, ישלם מעט יותר (מישראלים ותומכים אחרים אנחנו מצפים לקבל כ- 50 שקלים).

את השאר (כ- 1400 שקלים בשבוע) נשלים מהכסף שגייסנו.

* לארוחה חמה "כמו בבית":

אחת לשבועיים נביא אתנו ארוחה חמה של א'ינג'רה אריתריאית "כמו בבית" לכלואים (בשל מספר הכלואים הגדל והולך לא נוכל לממן ארוחה שבועית).

עלות האוכל ל- 400 כלואים - 1,000 שקלים

* לפעילות העשרה:

מדי שבועיים ירדו פעילים מקהילת מבקשי המקלט בערים ומקרב הישראלים אל חולות באמצע השבוע כדי לקיים פעילות פנאי והעשרה: הקרנת סרט, מוזיקה, שיעורים ועוד.

נשתמש בכסף על מנת לממן את הדלק לנסיעה ואת הציוד לפעילות (מחברות, עטים, כיבוד קל לכלואים ועוד).

מי אנחנו?

אנחנו קבוצה של אזרחיות ואזרחים ישראלים פרטיים שמצפוננו אינו מאפשר לנו לשתוק אל מול העוול. חברנו אל נציגי ומנהיגי קהילת מבקשי המקלט בישראל ואנו פועלים בשיתוף ובתיאום מלא איתם.

את התקציב ינהלו חגית שמר וגלעד ליברמן.

האם אפשר להצטרף לנסיעות?

בוודאי. ההסעה יוצאת מדי שבת בשעה 9:30 בבוקר מגינת לוינסקי בתל אביב. הנוסעים מוזמנים לתרום להמשך קיום הפרוייקט. דמי נסיעה מומלצים: 20 שקלים.

ההרשמה באיוונט שמתעדכן מדי שבוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/282196208599860
או בדוא"ל: refugeesmarch@gmail.com

קבצים נוספים

חפשו אותנו ב

תגובות

 • 32 משקיעים
 • ₪4,950 הושקע מתוך ₪
 • 0
  0
  ימים
  :
  0
  0
  שעות
  :
  0
  0
  דקות
20%
לתמיכה בפרויקט
זהו "פרויקט גמיש" - בעל הפרויקט יקבל את הכספים גם אם לא יגיע לסכום היעד
מינימום ₪20 ($5.71) ארוחה חמה לאחד הכלואים ארוחה חמה "כמו בבית" לאחד הכלואים 298 זמינים מתוך 300 מינימום ₪20 ($5.71) A Warm Meal for a Holot Detainee A Warm Meal for a Holot Detainee 300 זמינים מתוך 300 מינימום ₪50 ($14.29) סבסוד הנסיעה לנוסע אחד סבסוד הנסיעה עבור חבר/ה או קרוב/ת משפחה של מבקש מקלט כלוא 94 זמינים מתוך 100 מינימום ₪50 ($14.29) Roundtrip Bus Ride for a Family Member or Friend of a Detainee Roundtrip Bus Ride for a Family Member or Friend of a Detainee 100 זמינים מתוך 100 מינימום ₪100 ($28.57) סבסוד 2 נוסעים באוטובוס סבסוד הנסיעה עבור שני חברים או קרובי משפחה של מבקש מקלט כלוא 91 זמינים מתוך 100 מינימום ₪100 ($28.57) Roundtrip Bus Ride for 2 Family Members or Friends of Detainees Roundtrip Bus Ride for 2 Family Members or Friends of Detainees 100 זמינים מתוך 100 מינימום ₪200 ($57.14) סבסוד 10 נוסעים באוטובוס סבסוד הנסיעה עבור עשרה חברים או קרובי משפחה של מבקשי מקלט כלואים 92 זמינים מתוך 100 מינימום ₪500 ($142.86) מימון פעילות באמצע השבוע הקרנת סרט, מוסיקה, שיעורי עברית, אנגלית וכדומה 7 זמינים מתוך 8 מינימום ₪500 ($142.86) Midweek Activity Gasoline & material costs for a midweek activity, such as movie screening, English lessons, music, etc. 8 זמינים מתוך 8 מינימום ₪2,400 ($685.71) 1 Roundtrip Bus Rental for 50 Passengers 1 Roundtrip Bus Rental for 50 Passengers 4 זמינים מתוך 4
הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!