ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

איך הורסים קמפיין מימון המונים שיכול היה לגייס ה-מ-ו-ן כסף


21.12.2015

בשבוע שעבר הרצתי באוניברסיטת ת"א על מימון המונים. לפני ההרצאה, קיבלתי ניוזלטר שבועי שאני מאוד אוהב עם מבחר גדג'טים. כיוון שאני יודע לנגן אקורד או שניים בגיטרה, מיד משכה אותי כתבה על גדג'ט לגיטרה. כדי לא לשעמם את מי שאינו בקטע של גיטרות אני אקצר ואומר שיש יזם ניו-יורקי שהמציא מוצר אותו הוא מדפיס במדפסת תלת מימדית המאפשר לנגני גיטרה להפיק צלילים של גיטרות שונות מאותה הגיטרה, ובכך מייתר את הצורך לקנות גיטרות שונות. התלהבתי, באמת התלהבתי, ולא רק אני. על היזם וההמצאה פרסמו כתבות בשני מגזינים נחשבים בעולם, באמת יש לו משהו כאן. ובעוד אני משוטט באתר שלו כדי ללמוד עוד, אני רואה שהוא מבקש מימון ומפנה אנשים לאתר מימון המונים שאני באמת מאוד אוהב ומעריך, אינדיגוגו. ציפיתי לראות שם סכום גדול שכבר גויס, אין שום סיבה שלא. אבל לצערי חשכו עיני. כדאי לכם לראות את הקמפיין, אני אשמח לפרט מדוע הקמפיין לא הצליח לדעתי:

  1. הסרטון – הסרטון משעמם, נקודה (צפו בעצמכם). לא רואים בו שום דבר מעבר לידיים של היזם והמוצר. אנשים רוצים לראות מי עומד מאחורי קמפיין גיוס הכספים, מה החזון שלו, אנשים מחכים שילהיב אותם, אבל הוא בשלו, משעמם. מכיוון שיש לו (ולכל אחד ואחת) חלון של בין 5 ל-10 שניות להלהיב את אנשים, הוא צריך היה לעמוד מול המצלמה ולהגיד משהו בסגנון של "ההסטוריה תחלק את עולם הגיטרות לשתי תקופות, זו שלפני המוצר שלי, וזו שאחרי, מיד תבינו מדוע". זה היה מלהיב גיטריסטים וגורם להם להמשיך לראות את הסרטון.
  2. התמורות – מגייס הכסף הציע שתי תמורות בלבד, אחת עומדת על 100 דולר, והשניה על 2500! עזבו לרגע מה הוא הציע. עצם העובדה שהוצעו כאן שני סכומים בלבד מצמצמת מאוד את הקהל הפוטנציאלי שיכול לתמוך בקמפיין. סכום התמיכה הכי פופולארי בקיקסטרטר (אתר מקביל) הינו 25 דולר, כך שאתם מבינים שהוא לא קולע להרבה מאוד אנשים. הוא גם לא נותן אופציה אטרקטיבית לאנשים שיכולים להרשות לעצמם לשים בין 100-2500 דולר, זה מנעד מאוד גדול. הוא צריך היה לאפשר תמורות במדרג הדומה למדרג הבא: 25, 50, 100, 200, 500, 1000, 1500 וכו'. הוא יכול היה להציע קבלה של המוצר מוקדם מכולם, קבלה רגילה של המוצר, מוצר פרימיום, קבלת חולצות ואביזרים ובין השאר גם את התמורות שהוא הציע. בקיצור, עבודה מאוד חובבנית שבודאות פגעה בו. למעשה, אם מסתכלים על התגובות בעמוד הקמפיין שלו, ניתן לראות שאחד התומכים היחידים שלו כתב לו את זה.
  3. הטקטס – מדובר במוצר, ולכן כדאי להראות בגוף הטקסט כמה שיותר תמונות. מגייס הכסף העלה תמונות, אבל בגלריה ולא בגוף הקמפיין. לדעתי זה מאוד פגע בו כי מדובר בגיוס כספים לייצור מוצר צריכה, הנראות מאוד חשובה. הנה דוגמה לאיך עושים את זה נכון.
  4. סכום הגיוס – זהו גורם שמשפיע מאוד על סיכויי ההצלחה של קמפיין מימון המונים. מגייס הכסף ביקש לגייס 50,000 דולר, אבל בחר בקמפיין גמיש (כלומר שהוא יקבל את הכסף בכל מקרה) ולכן למעשה מצהיר שכל סכום יעזור לו. במקרה הזה, וכפי שכבר כתבתי והסברתי בעבר, הייתי ממליץ לבקש סכום נמוך יותר. קמפיינים רבים שגייסו סכומים מדהימים ביקשו סכומים נמוכים בכוונה, כדי שיהיה להם קל יותר להראות שהקמפיין מוצלח, וזה בהחלט משפיע על המוכנות של אנשים נוספים להצטרף.
  5. משפחה וחברים – אני מניח ומקווה שלמגייס הכסף יש אנשים מהמעגל הקרוב שיכולים לתמוך בו, אבל נראה שהוא לא דאג לגרום להם לתמוך בקמפיין מימון ההמונים שלו. זה מאוד חשוב, כי אנשים שאינם מכירים אותו לא רוצים להיות הראשונים שתומכים בקמפיין שלו, הם רוצים להצטרף לאנשים אחרים כדי למזער את הסיכון שלהם.

ישנם גורמים נוספים לכשלון, אבל רציתי להתמקד באילו שקשורים לאופן שבו הקמפיין בנוי. אם תרצו ללמוד עוד על בניית קמפיין מימון המונים מוצלח תרגישו חופשי לצפות בסרטון הזה, אפשר כמובן ליצור עמי קשר ב arik@mimoona.co.il או להירשם לניוזלטר "הסודי" שלי בו אני משתף חמישה לינקים מעניינים שקראתי בתחום מימון ההמונים (באנגלית).

בהצלחה!


חזרה לבלוג


הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!