ליווי אישי במימונה 077-2233444
crowd funding course

מימון המונים לבחירות


20.12.2015

לפני זמן מה נפתחה באופן רשמי עונת הבחירות בישראל. כחלק מתקופה זו החלו המועמדים השונים לצחצח לשונות ולהשחיז חרבות לקראת הבחירות המוקדמות שיערכו במפלגות השונות (בהן אין ועדה מסדרת). השילוב בין מועמדים רבים הרואים עצמם מתאימים לכהן כחברי כנסת לבין מעט מקומות ריאליים (יחסית) יוצר תחרות גדולה בין המועמדים השונים. בתחרות זו, גיוס התרומות משחק תפקיד משמעותי. על פי כתבה של חיים לוינסון מ"הארץ", המשוואה היא די ברורה, פוליטיקאי המגייס יותר כסף יתברג במקום ריאלי יותר. אין מה לעשות, אלו החיים.

חלק מהמועמדים מעדיפים לגייס סכומים גדולים ממעט תורמים , אך חלקם כבר "ראו את האור" ומגייסים תרומות מהקהל הרחב באמצעות מימון המונים. גיוס כספים מהקהל הרחב מקנה למועמד מספר יתרונות בלתי מבוטלים על פני יריביו, המגייסים כסף ממספר מצומצם של תורמים. ראשית, אדם התורם למועמד כנראה גם יצביע לו (במידה והוא זכאי להצביע), או לפחות ישמש כשגריר, כך שנוסף על הכסף, המועמד זוכה בקולות ובשגרירים נוספים. שנית, כל מי שתורם למועמד דרך הרשת עשוי בהחלט לשתף זאת ברשתות החברתיות. כך, בנוסף לכסף, זוכה המועמד לפרסום חינמי ברשתות החברתיות, יותר טוב מזה?
בנוסף, וזאת הבינה שלי יחימוביץ' מצוין, תרומה של סכומים קטנים ממספר רב של אנשים אינה יוצרת תלות בתורם כזה או אחר. המועמד זוכה לכסף ומשאיר את התלות בצד, בלי חובות ובלי צורך להיפגש עם תורם כזה או אחר לקפה.

ואכן, בזמן האחרון החלו לעלות ב"מימונה" קמפיינים של מועמדים פוליטיים לבחירות המוקדמות. אחד מהם הוא הקמפיין של דובי קננגיסר שרץ בפריימריס של מפלגת העבודה. דובי ביקש לגייס סכום של 5,000 ש"ח ותוך יומיים הוא גייס, וממשיך לגייס, יותר כסף ממה שביקש מכ-40 תורמים, והכל דרך אתר "מימונה". בעקבות הקמפיין ב"מימונה" דובי קיבל חשיפה ברשתות החברתיות ובנוסף, הוא גם הופיע בתוכנית "צינור לילה". אם דובי היה מגייס את הכסף ממשקיע אחד או שניים ולא מארבעים הוא לא היה מקבל את החשיפה שקיבל וכנראה שגם שלא היה מופיע בטלויזיה. הוא היה מבטיח לעצמו 2 קולות/שגרירים ולא ארבעים.
גיוס כספים ברשת ממספר רב של תורמים לעומת גיוס כספים מסורתי ממעט תורמים הוא התנגשות בין חדש לישן, בין מודרני לפרימיטיבי. מועמדים שגייסו ויגייסו כסף באמצעות "מימונה" מהקהל הרחב כבר מראים לכולנו שפניהם לעתיד ולמודרני ולא לעבר ולמיושן. זה פשוט מריח ומרגיש נכון ובריא יותר, בהצלחה לכולם/ן!
 


חזרה לבלוג


הזמנת הרצאה על מימון המונים!
x

אוהבים את מימונה? תנו לנו בלייק!